ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 18:26

Koruma altına alınan çocuk sayısı arttı


Almanya'nınBaden Württemberg Eyaleti'nde gençlik dairelerinin koruma altına aldığı çocuk sayısı tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Eylalet genelinde 2012 yılı içerisinde, 3 bin 617 çocuk korumaya alındı. Çocukların koruma altına alınma nedenleri arasında ebeveynler arasında geçimsizlik ve boşanmalar ilk sıralarda yer alıyor. Bunları şiddet, yetersiz beslenme ve ihmaller takip ediyor.

Koruma altına alınan çocukların yaklaşık yüzde 60’ı 14-18 yaşları arasında. Bu çocukların çoğunluğu ise kız. Uzmanlar son yıllarda gençlik dairelerinin bu kadar çocuğu koruma altında almasını, halkın artan duyarlılığına da bağlıyor.

Eyalet Gençlik Daireleri Başkanı Jürgen Strohmaier konuyla ilgili yaptığı açıklamada, son yıllarda koruma altında alınan çocuk sayısındaki artışın toplumun bu konuda bilinçlenmesiyle ilgili olduğunu söyledi. Strohmaier, aileleri tarafından şiddete maruz kalan çocukların, çevredekilerin eskisi gibi duyarsız kalmak yerine şikayet etmeleri sonucu koruma altına alındığını hatırlattı.

İstatistiklere yansıyan koruma altına alınan çocukların daha çok sosyal yönden zayıf ailelerden olduğuna dikkat çeken Strohmaier, tek taraflı düşünerek ‘gençlik dairelerinin daha çok fakir ve işsiz ailelerin çocuklarına el koyuyor’ kanaatinin yanlış olduğunu söyledi. Strohmaier bu durumun varlıklı ailelerin çocukları için de söz konusu olabileceğini, ancak fakir ailelerin çocuklarına gerektiği gibi sahip çıkmadıklarına daha sık rastlandığını ifade etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER