ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Nisan 2013 Pazartesi 12:57

Kore Yarımadası diken üstünde!

Kore Yarımadası diken üstünde!

Kuzey Kore savaş durumuna geçti. Güney Kore ise "Anında cevap veririz" diyor.


Kore Yarımadası’nda gerginlik sürüyor. Kuzey Kore savaş durumuna geçti. Güney Kore, Kuzey’den herhangi bir saldırı halinde hızla karşılık verileceğini duyurdu.

Kore Yarımadası’nda Kuzey Kore’nin Şubat ayındaki nükleer denemesiyle başlayan gerginlik artarak sürüyor. Güney Kore ile Amerika Birleşik Devletleri’nin ortak tatbikatının ardından Kuzey Kore Bölgedeki Amerikan üslerinin füze menzilinde olduğunu açıkladı.

Bunun üzerine Amerikan B-52 bombardıman uçakları bölgede uçuşlar yaptı.

Nükleer silah programı geliştireceğini açıklayan Kuzey Kore, Güney Kore ile savaş durumuna geçtiğini duyurdu. Kuzey Kore'de büyük gösteriler düzenlenirken, sınırda askerlerin tetikte olduğu belirtiliyor.

Kara ve deniz sınırı yakınlarındaki her türlü askerî provokasyonun “çatışma ve nükleer savaşa” yol açacağı belirtildi.

"HEMEN KARŞILIK VERİRİZ"

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye Kuzey’den gelecek herhangi bir saldırı halinde hızlı biçimde karşılık verileceği uyarısında bulundu.

Amerikalı yetkililer de Kuzey Kore’ye bu tip provokasyonların kendilerine bir şey kazandırmayacağı uyarısında bulunuyor.

BBC'nin haberine göre, Park eğer Güney Kore ve halkına karşı herhangi bir provokasyon olursa kendilerinin de siyasi değerlendirme yapmadan aynı şekilde yanıt vereceklerini belirtti.

Bu arada ABD'ye ait F-22 savaş uçaklarının, bölgede devam eden ortak askeri tatbikat çerçevesinde Japonya'dan Güney Kore'nin Osan Hava Üssü'ne uçtuğu öğrenildi.

Kuzey Kore Merkezi Komitesi ise pazar günü üst düzey bir toplantı yaptı.

Resmi haber ajansı KCNA, komitenin ülkenin nükleer programını daha da geliştirme kararı aldığını duyurdu.   

NEDEN?

Bazı uzmanlar Kuzey Kore’nin amacının genç lider Kim Jong Un’un ülkesindeki imajını güçlendirmek olduğunu vurgularken bazıları da Kuzey Kore’nin gelişmeleri farklı değerlendirip çatışma ortamının oluşabileceğini söylüyor.

Kuzey Kore ile Güney Kore arasında 1950-1953 yılları arasında yaşanan savaş sonrasında ateşkes ilân edilmiş, ancak barış antlaşması imzalanmamıştı. Kuzey Kore geçen ay başında ateşkesin geçersiz olduğu yönünde bir açıklama yapmıştı.

KORE YARIMADASI'NDA GERiLiM

Kuzey Kore'nin, 12 Şubat'ta tüm uyarılara rağmen üçüncü nükleer denemesini yapması tüm dünyanın tepkisini çekmiş ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 7 Mart'ta Pyongyang yönetimine uygulanacak yeni yaptırım paketini kabul etmişti. 

ABD'ye karşı ''önleyici nükleer saldırı'' düzenleme hakkını kullanacağını açıklayan Kuzey Kore, 11 Mart'ta Güney Kore ile ABD'nin ortak askeri tatbikata başlaması üzerine Kore Savaşı'nı sona erdirmek için 1953'te imzalanan ateşkes anlaşmasını iptal ettiğini belirtmişti.

Kuzey Kore'nin ABD ve Güney Kore'ye tehditlerini sürdürmesi üzerine ABD, 19 Mart'ta B-2 hayalet uçaklarını bölgeye göndermiş, Kuzey Kore ise 27 Mart'ta Güney Kore ile askeri kırmızı hattını kesmişti.

Kuzey Kore, hafta sonu da Güney Kore ile ''savaş durumuna'' girdiğini açıklamıştı. 
 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER