ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 23:58

Kongre'ye çağrı yaptı


ABD Başkanı Barack Obama tarafından Dışişleri Bakanlığı'na aday gösterilen Senatör John Kerry, ABD'nin dünyaya liderlik etmesi için öncelikle mali durumu düzene koyması gerektiğini belirterek, ''Yüzyüze olduğumuz bazı problemleri çözmek zaten yeteri kadar zor, eğer güvenirliliğimizi ve kaldıraç gücümüzü, işlevsizlik ve tıkanıklıkla değiştirirsek, bu imkansız veya neredeyse imkansız hale gelir. Daha da önemlisi dış politika, artık hiç olmadığı kadar ekonomik politika haline geldi'' dedi.

Senato Dış İlişkiler Komitesi, Kerry'nin adaylığını görüşmeye başladı.

Komitede, Kerry'nin onaylanma sürecinin çok ılımlı ve dostça bir havada geçtiği görülüyor. Komitenin başkanlığını yürüten Robert Menendez, açılış konuşmasını yaparken, Kerry'i överek, adaylığının onaylanacağından emin olduğunu söyledi.

Kerry'i komiteye de Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Senatörler John McCain ve Elizabeth Warren tanıtırken, Clinton, Kerry için dışişleri bakanlığı için ''doğru seçim'' ifadesini kullandı.

Soru soran senatörlerin çoğunun Kerry'i zorlamak gibi bir kaygılarının olmadığı dikkati çekerken, hemen hepsi konuşmasının ardından Kerry'nin adaylığını onaylamaktan memnuniyet duyacağını söylüyor.

Kerry için de ilginç bir oturum oluyor. Genellikle, masanın karşı tarafında olmaya ve komiteye başkanlık ederek soru sormaya alışık olan Kerry, bu kez tanık koltuğunda oturarak, meslektaşlarının sorularını yanıtlayan kişi oldu.

Kerry de konuşmasının başında da hep bu koltukta oturanların, kendileri soru sorarken ne düşündüğünü merak ettiğini belirterek, ''Bunun sorularınızı etkilemesini istemem ama hayatımda hiç bu kadar seçkin bir kamu çalışanı grubu görmedim'' dedi. Kerry, ''Birden bire şu an oturduğum koltukta oturanlara çok fazla sempati duymaya başladım'' diye espri de yaptı.

Kendi komitesinde konuşan Kerry, soru soran senatörlere zaman zaman onların kendi görüş ve duruşlarını da hatırlatarak yanıt vererek, ikna ediciliğini artırması dikkati çekiyor.
    
Kongre'ye çağrı yaptı...
    
Kerry açılış konuşmasına, komiteyi ve çalışmalarını överek başlayarak, dışişleri bakanı olması halinde en zor konularda kendileriyle yakından çalışmayı istediğini söyledi.

Kerry, kendisini Demokrat Senötar Warren ve Cumhuriyetçi Senatör McCain'in tanıtmasıyla ilgili olarak da ''Bunu kişisel olarak algılamayacağım ama Washington'daki Demokrat ve Cumhuriyetçilerin belki de üzerinde birlik olduğu tek konu beni Senato'dan çabukça göndermek galiba'' esprisini yaptı.

Kerry, ABD'nin evinde güçlü olmadığı zaman dünyada da güçlü olamayacağına dikkati çekerek, ülkenin içinde bulunduğu ''mali krize'' değindi.

Bu nedenle, aslında ABD dış politikasındaki en büyük zorluğu çözmenin kendisinin değil, Kongre'nin elinde olduğunu belirten Kerry, ABD'nin birinci önceliğinin, mali durumu düzene koymak olduğunu kaydederek, şöyle devam etti:

''Ülkemizi korumak ve sözlerimizi yerine getirmek, bunun yanında ideallerimize ulaşmak ve bu dönemin krizlerini ele almak için, dünyanın geri kalanındaki insanlara, işimizi etkili ve zamanında yapabildiğimizi acilen göstermeliyiz.

Yüzyüze olduğumuz bazı problemleri çözmek zaten yeteri kadar zor, eğer güvenirliliğimizi ve kaldıraç gücümüzü, işlevsizlik ve tıkanıklıkla değiştirirsek, bu imkansız veya neredeyse imkansız hale gelir. Daha da önemlisi dış politika, hiç olmadığı kadar ekonomik politika haline geldi.''

Kerry, Amerika'nın dış politikasının sadece insansız hava araçları ve konuşlanma ile değil, herhangi bir terörle mücadele girişiminin yanısıra, Afrika'dan Amerika'ya özgürlük ve demokrasinin teşviki, iklim değişikliği, gıda güvenliği, enerji güvenliği, insani yardımlar, hastalıklarla mücadele ve gelişmeleri desteklemeyle tanımlanabileceğini söyledi.
     Oturum, hala devam ediyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER