ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 02:05

-''Konferans büyük başarı''


BM'nin İnsani Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Valerie Amos, Suriye'de özellikle çatışmaların sürdüğü bölgelerdeki insanlara yardım götürmek istediklerini belirterek, Kuveyt'te düzenlenen uluslararası yardım konferansında taahhüt edilen 1,5 milyarın üzerindeki mali yardıma dikkati çekti ve ''Bu para yaptığımız işi sürdürmemizi ve bir seviye daha yükseltmemizi sağlayacak'' dedi.
     Amos, BM'nin girişimiyle ve Kuveyt'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen Suriyeliler için İnsani Yardım Konferansı'nın ardından düzenlenen basın toplantısında, konferansta taahhüt edilen 1,5 milyar doları aşan mali yardımın başta BM'nin insani yardımlarla ilgilenen kuruluşları olmak üzere, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum örgütleri aracılığıyla kullanılacağını söyledi.
     Yardımların ülkedeki ihtiyaç sahibi Suriyelilere nasıl aktarılacağına ilişkin soru üzerine Amos, halihazırda gıda maddesi ve ilaçtan oluşan büyük miktarda insani yardımı ulaştırdıklarını ifade etti.
     ''Amacımız yaptığımız işten daha fazlasını başarmak'' diyen Amos, özellikle çatışmaların sürdüğü bölgelere yardım götürmek istediklerine işaret ederek, ''Bu para yaptığımız işi sürdürmemizi ve bir seviye daha yükseltmemizi sağlayacak'' diye konuştu.
    
     ''Konferans büyük başarı''
    
     BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres de konferansın başarısının ardından mültecilere göndermek istediği bir mesajının olup olmadığının sorulması üzerine, ''Bence bu konferans büyük bir başarı ve bize Suriyeli sığınmacılara yönelik hizmetlerimizi iyileştirme olanağı sağlayacak'' dedi.
     Guterres, mali yardım sözü veren katılımcıların, Suriyeli sığınmacıları misafir eden ülkelerle koordinasyon ve işbirliği içinde çalışmalarının önemine de dikkati çekerek, sığınmacılara yönelik projelerin çoğunun ev sahibi ülkeler tarafından finanse edildiğinin, özellikle Lübnan ve Ürdün'ün ekonomik zorluklar yaşadığının altını çizdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER