ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 20:29

Komşu ülkelere sıçrayabilir

Komşu ülkelere sıçrayabilir

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Güney Sudan'daki çatışmaların komşu ülkelere sıçrama riski olduğunu, bunun işaretlerinin görülmeye başlandığını söyledi.


Ban, BM'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Güney Sudan'daki durumdan duyduğu endişeyi dile getirerek, konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Salva Kiir ve bölgede etkili bir lider olduğu için Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni ile telefonda görüştüğünü belirtti.


Bunun bir siyasi kriz olduğunu ifade eden Ban, çözümünün de politik diyalog yoluyla bulunması gerektiğine dikkati çekerek, "Güney Sudan'daki çatışmaların komşu ülkelere sıçraması riski var. Bunun işaretleri şimdiden görülüyor" dedi.
Tutukluların insan haklarının korunmasının önemli olduğunu da vurgulayan Ban, ülkedeki insan hakları ihlallerini belirlemekle görevli gözlemcilerin tüm tutukluları ziyaret etmesine izin verilmesi gerektiğini aktardı.

Ülkedeki BM misyonuna (UNMISS) çok sayıda ölü ve yaralı olduğuna dair bilgilerin geldiğini anlatan Ban, bu bilgilerinin doğruluğunu araştırdıklarını vurguladı.


Ban, UNMISS'in iki yerleşkede sivillere destek verdiğini de belirterek, Juba'daki yerleşkeye sığınanların sayısının 20 bine yaklaştığını, Jonglei'deki yerleşkede de yüzlerce kişinin bulunduğunu ifade etti.


"Güney Sudan'a ek asker gönderilecek mi?" sorusu üzerine Ban, bölgede UNMISS'in görevini yaptığını, şu anda ek asker gönderme planları olmadığını söyledi.


Güney Sudan'da pazar gününden bu yana devam eden olaylarda 400-500 kişinin yaşamını yitirdiği, çok sayıda kişinin yaralandığı bildirilmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER