ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 10:27

Köln'de belediye başkanı sokakta içki içinden çok rahatsız


Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Jürgen Roters, bakanlıklara yazı yazarak gece alkol satışını sınırlayan yasa istedi. Sokaklarda içki içenlerden çok rahatsız olduğunu belirten başkan, gönlünden geçen şeyin sokak ve meydanlarda alkol tüketiminin ve geceleri alkol satışının yasaklanması olduğunu kaydetti. Kolonyanın da anavatanı olan Köln, başta Kölsch birası olmak üzere farklı içki çeşitlerinin de ilk üretildiği yer.

İnsanların ellerinde bira şişeleriyle meydanları doldurmasını Köln hayat tarzı ile bağdaştıramayan Köln Belediye Başkanı Jürgen Roters, alkol tüketimini sınırlayan yasa istedi.

Roters, düzenlemeyle ilgili görüşlerini Express gazetesinin “Okuyucular soruyor Başkan Jürgen Roters cevaplıyor” köşesi çerçevesinde dile getirdi. “Köln sokaklarında, ellerinde bira şişeleri olan bu kadar çok genç insanla karşılaşmak beni hep şok ediyor. Market, büfe ve akaryakıt istasyonlarının saat 22:00’den sonra alkol satamamalarını sağlayamaz mısınız?” sorusuna Roters şu cevabı verdi: “Bira şişeli insanların cadde ve meydanlarımızı doldurması hiç hoşuma gitmiyor. Köln hayat tarzı bu değil, aksine bu kötü bir alışkanlık ve biz maalesef bunu Almanya çapında görüyoruz."

Konuyu KRV eyalet bakanlıklarına yazdığını belirten Roters şu ifadeleri kullandı: “Bunun için ‘yasal temeller’ hazırlanmasını önerdim. Böylece en azından gece alkol satışı sınırlandırılabilir veya örneğin Köln’de özellikle sorunlu olan yerlerde sınırlamalar getirebiliriz. Maalesef idari mahkemelerin kararları gösteriyor ki, cadde ve meydanlarda alkol yasağı getirmek ancak alkol tüketiminin her durumda düzeni bozduğu veya suça götürdüğünün ispatlanması durumunda mümkün. Köln’de çok şükür bu kadar ağır sonuçlar yok. Ama buna rağmen kısmi düzenlemeler getirdik. Karnaval günlerinde kentin Altstadt semti ve Zülpischer Caddesi bölgelerinde, belli bir zaman için cam şişe yasağı getirdik. Ama bu tedbirler bile ancak özel durumlarda getirilebiliyor.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER