ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2013 Cuma 11:27

Köln’de 60 Müslüman çocuk Alman bakıcı ailede


Almanya'nın Köln şehrinde Alman bakıcı ailelerin himayesinde 60 Müslüman çocuğun olduğu ortaya çıktı. ‘Ufuk Çizgisi’ adlı girişim sayesinde Uyum Meclisi üzerinden sunulan soru önergesine verilen cevapta gençlik dairelerinin alınan çocukların öncelikle akrabalarına verilmesi kuralını ihlal ettikleri anlaşıldı.

Gençlik dairelerinin bu ihlali, sivil toplum kuruluşu DEIN Köln, Türk Akademisyenler Birliği (NİTAB) ve Umut Yıldızı Derneği’nin birlikte kurduğu bu girişimin konuyu Köln Büyükşehir Belediyesi’ne taşımasıyla ortaya çıktı. DEIN Köln Başkanı İbrahim Küçükyıldız, gençlik dairesinin yasa dışı olarak el koyduğu çocukların dilini, kültürünü, dinini kaybetmemesi için bu çalışmayı başlattıklarını, yasalara göre çocukların ilk olarak akraba çevresine yönlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Çalışmalarını aralarında gençlik daireleriyle çalışan pedagogların da olduğu 40 kadar akademisyenle gerçekleştirdiklerini kaydeden Küçükyıldız şöyle devam etti: “Köln Uyum Meclisi üzerinden soru önergesi sunduk. Gelen cevap çok ilginç şeyler içeriyordu. Kalıcı kategoride senede 50-60 çocuk alınıyor, bunlar arasında bir Müslüman çocuk ailesinin onayı ile kalıcı olarak Alman aileye verilmiş. Hangi kriterlere uyuyorsunuz sorumuza, ailenin yapısı, dini ve diline dikkat edildiği ve ona göre yönlendirildiği söyleniyor. Ama sadece çocuk kalıcı olacaksa bu kriterlere uyuluyor. Yani bir yıldan kısa süreliğine bakıcı ailelere verilenlerde bunlara dikkat edilmiyor.”

“Kriz durumlarında böyle bir hassasiyetimiz yok ve olamaz”. cevabı da Küçükyıldız’ın ilginç bulduğu açıklamalar arasında. Kriz durumunun ne olduğunun anlatılmadığını kaydeden Küçükyıldız,“2012 senesinde kısa süreli diye 143 çocuk alınmış, bunların 13’ü Türk ve hepsi Alman ailelerde. Bahaneleri ise kriz durumu.” dedi.

Müslüman çocuklar söz konusu olduğunda sayının daha da arttığına dikkat çeken DEIN Köln Başkanı, Türk ailelere de seslendi. Küçükyıldız, “Köln Gençlik Dairesi; ‘ister geçici, ister kalıcı çocuklar için yeterli Türk bakıcı aileleri yok’ diyor.

Hatta geçici bakım için ‘şimdiye kadar hiç Türk koruyucu aile kazanılamamış. Bunun için bir gayret gösterildi mi? Köln gibi Türk ve Müslüman çocukların yoğun olduğu şehirde bile hassasiyetin olmamasının küçük şehirlerde hiç olmayacağ anlamına geldiğini belirten Küçükyıldız, “Köln’de her iki çocuktan biri göçmen. Nasıl olur da böyle bir hassasiyet olmaz?” diye sordu.

DEIN Köln Başkanı, pilot proje olan Köln’deki çalışmalarını iki üç kentten sonra eyalet bazında gerçekleştireceklerini haber verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER