ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 07:15

Köle ticaretinin kurbanları BM'de anıldı


Birleşmiş Milletler'de (BM), 400 yıldan fazla süren Transatlantik köle ticaretinin 15 milyon kurbanı anısına tören düzenlendi.
     BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Genel Kurul'da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, köle ticaretinin kurbanlarını anarken eşitlik, adalet ve barış için savaşmaya söz verdiklerini söyledi.
     Köleliğin ve Transatlantik köle ticaretinin sona ermesi için mücadele edenleri de andıklarını ifade eden Ban, kurbanların acılarının müzik, şiir ve sanatla gelecek nesillere aktarıldığını vurguladı.
     BM Genel Kurulu Başkan Yardımcısı Ken Kanda da dünyanın birçok yerinde Afrika kökenli insanların halen köle ticaretinin kötü mirasının acılarını yaşamaya devam ettiklerini kaydetti.
     Köleliğin halen, zorunlu işçilik, çocuk işçiliği, insan kaçakçılığı, çocuk askerler, kadınların cinsel istismarı gibi ''modern biçimlerde'' sürdüğünü anlatan Kanda, köleliğin bu gizli yapısıyla mücadele etmenin daha da zor olduğunu belirtti.
     Konuşmaların ardından Genel Kurul'da Transatlantik köle ticareti uygulamalarını sembolize eden yerel dans gösterisi sunuldu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER