SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
 • GÜNCELLEME: 08 Ekim 2014 Çarşamba 16:23

IŞİD, Kobani'den çekilmeye başladı

/home/yztusr/public_html http://cdn2.yazete.com/store/img/kobani-1474538-465x309.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/kobani-1474538-622x360.jpg
Kobaniden rahatlatan haber

ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri IŞİD'e saldırı düzenledi. IŞİD, Kobani'den geri çekilmeye başladı.


ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı ise ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından dün ve bugün Suriye'de dokuz sorti bombardıman yapıldığını, bunların altısının Kobani yakınlarına gerçekleştirildiğini açıkladı.

Açıklamada, ABD ve partnerlerinin Irak'ta ise IŞİD hedeflerine yönelik beş sorti bombardıman düzenlediği bildirildi.
Bombardıman sonucu bölgeden yükselen dumanlar, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinin sınır hattından da çıplak gözle görülebiliyor.

GERİ ÇEKİLİYORLAR

Üç haftadır yoğun çatışmaların sürdüğü Kobani'de pazartesi günü IŞİD bayrakları dalgalanmaya başlamıştı. Dün ise yoğun sokak çatışmalarının sürdüğü stratejik kentte, IŞİD'in birden fazla cepheden ağır silahlarla saldırdığı haberleri gelmişti.Kobani odaklı gelişmeler dünden bu yana Türkiye'de göstericilerle güvenlik güçlerini karşı karşıya getirirken, Kobani ve çevresinde ise ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin havadan müdahalesi devam ediyor. Son gelen haberler, bugünkü bombardımanlar sonucu IŞİD'in geri çekildiği şeklinde.

Üç haftadır süren yoğun çatışmalar sonucu uluslararası kamuoyunda, özellikle de Türkiye'de odak noktası haline gelen ve iki gün önce IŞİD bayraklarının dalgalandığı gözlenen Kobani'de IŞİD'in geri çekildiği bildirildi.

"GERİ PÜSKÜRTÜLDÜ"

Kobani bölgesi Dışişleri Bakan Yardımcısı İdris Nassan ile yaptıkları telefon görüşmesine dayanarak IŞİD'in kentin girişinin gerisine çekildiğini duyurdu. Ajansın haberinde, Nassan'ın şu ifadelerine yer verildi: "Bombardıman etkili oldu ve IŞİD birçok noktada geri püskürtüldü. Bu, onların şehre girişlerinden bu yana en büyük geri çekilmeleri ve bölgeden tamamen geri çekilmelerinin başlangıcı olarak kabul edebiliriz."

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

"Kanlı ay" tutulması büyüledi

SONRAKİ HABER

Fransa'dan tampon bölge önerisine destek

YORUM YAZ
6 YORUM YAZILMIŞ

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

 • - hüseyin:10 Ekim 2014, Cuma 11:01

  kürtün türkten türkünde kürten başka dostu yoktur yok olsun mhp gençlik kolu

 • - apo başkan:09 Ekim 2014, Perşembe 09:34

  zorınamı gitti oğlımm

 • - MErt saban:09 Ekim 2014, Perşembe 00:45

  32 bin askerimiz katillerini kolluyoruz ve bize zarari dokunmamis inslari vurup ve terörist diye adlandirip dusman görüyoruz isidi amerika yala desin bizim türkler yalicak yaziklar olsun

 • - Tey tey:09 Ekim 2014, Perşembe 00:43

  Su saat itibari ile kobane Feth edildi :)))

 • - Adolf Hitler:08 Ekim 2014, Çarşamba 22:20

 • - YUSUF YILMAZER:08 Ekim 2014, Çarşamba 16:04