ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ekim 2014 Perşembe 13:27

Kobani'de şehir savaşı hazırlığı

Kobanide şehir savaşı hazırlığı

Kobani'nin dış mahallelerinde çatışmalar devam ederken, YPG IŞİD'in kente girme ihtimaline karşı şehir savaşı için hazırlık yapıyor.


KOBANİ'DE SON DURUM

PKK'nın Suriye kolu YPG şehir içinde mevziler kurdu. Gazeteciler ve burada yaşayan siviller kentten çıkarılarak sınıra yakın binalara alındı. Kent merkezinde YPG güçleri dışında kimse kalmadı.

Kobani'yi kuşatma altında tutan  IŞİD kentin doğu cephesinde merkezin sınırına kadar yaklaşmış durumda. Kobani Kantonu Dış İlişkiler Sorumlusu İbrahim Kurdo Al Jazeera Türk'e yaptığı açıklamada çatışmaların sürdüğünü ve dünden beri mevzilerini koruduklarını söyledi.

IŞİD'in Doğu cephesinden çok yaklaştığını söyleyen Kurdo buradaki çatışmaların kentin diğer taraflarından daha kritik olduğunu belirtti. Doğu cephesinde gece boyu yer yer çatışmaların yaşandığını doğrulayan Kobani dış ilişkiler sorumlusu, şiddetli bir saldırı gerçekleşmediğini vurguladı 'Herkes mevzisinde bekliyor' Organize bir tahliye durumunun sözkonusu olmadıgını söyleyen Kurdo "İsteyenler kalıp silahlı direnişe katılıyor, isteyenler de Kobani'yi terk ediyor. Bizim bu konuda bir yönlendirmemiz olmadı" dedi. Hazırlık için ise "Herkes mevzisinde bekliyor" demekle yetindi.

Kurdo yapılan hava saldırılarını yetersiz bulduklarını ve daha da yoğunlaşması gerektiğini söyledi.

BAYRAK DİKTİLER

Terör örgütü IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasındaki  çatışmalar, Suruç ilçesine yakın sınır hattında şiddetini artırdı. 

Yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, iki grup  arasındaki çatışmalar Kobani'ye (Ayn el Arap) bağlı yakın köylerde devam ediyor.  Yerel kaynaklar, IŞİD'in Kobani'yi güney, doğu ve batı istikametten kuşatmaya  çalıştığını belirtti. Dün, havan atışlarını ağırlıklı ilçenin güneyinden sürdüren  terör örgütü, bu sabah 3 farklı yönden saldırıya geçti. Kentteki silahlı  milislerin de IŞİD'e karşılık verildiği gözlendi. 

300'DEN FAZLA KÖYÜ ELE GEÇİRDİLER

CNN Türk'ün haberine göre Cerablus'tan Ayn El Arap'a kadar olan bütün köylerin IŞİD kontrolünde olduğu bildirildi. IŞİD'in ilerleyişi bölgenin doğusunda da hız kazandı. Örgüt, Telabyad'dan Ayn El Arap'a kadar olan köylerin de tamamını ele geçirdi. Böylece örgüt, iki hafta içinde 300'den fazla köyün kontrolünü ele geçirmiş oldu.

 KOBANİ'DEKİLERİ KORKUTMAK İÇİN KAFA KESTİLER

Bu arada IŞİD militanları, Cerablus'ta üçü kadın 10 kişiyi ise kafasını keserek öldürdü. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, öldürülenlerden 5'inin peşmerge, 4'ünün Suriyeli Arap ve birinin de sivil olduğunu açıkladı. Bu 10 kişinin neden alıkonulduğu ya da öldürüldüğü bilinmiyor.Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre, IŞİD bu yolla Kobani halkını korkutmayı amaçlıyor.

PKK'nın Suriye kolu YPG şehir içinde mevziler kurdu. gazeteciler ve burada yaşayan siviller kentten çıkarılarak sınıra yakın binalara alındı. Kent merkezinde YPG güçleri dışında kimse kalmadı.

KOBANİ'DEN AÇIKLAMA: "HERKES MEVZİSİNDE BEKLİYOR"

Kobani'yi kuşatma altında tutan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) kentin doğu cephesinde merkezin sınırına kadar yaklaşmış durumda. Kobani Kantonu Dış İlişkiler Sorumlusu İbrahim Kurdo Al Jazeera Türk'e yaptığı açıklamada çatışmaların sürdüğünü ve dünden beri mevzilerini koruduklarını söyledi.

IŞİD'in Doğu cephesinden çok yaklaştığını söyleyen Kurdo buradaki çatışmaların kentin diğer taraflarından daha kritik olduğunu belirtti. Milliyet'in haberine göre, doğu cephesinde gece boyu yer yer çatışmaların yaşandığını doğrulayan Kobani dış ilişkiler sorumlusu, şiddetli bir saldırı gerçekleşmediğini vurguladı 'Herkes mevzisinde bekliyor' Organize bir tahliye durumunun sözkonusu olmadıgını söyleyen Kurdo "İsteyenler kalıp silahlı direnişe katılıyor, isteyenler de Kobani'yi terk ediyor. Bizim bu konuda bir yönlendirmemiz olmadı" dedi. Hazırlık için ise "Herkes mevzisinde bekliyor" demekle yetindi.

Kurdo yapılan hava saldırılarını yetersiz bulduklarını ve daha da yoğunlaşması gerektiğini söyledi.

ENVER MÜSLİM TWİTTER'DAN AÇIKLAMA YAPTI

PYD’nin geçen yıl Kobani'de ilan ettiği özerk yönetimin eş Başkanı Enver Müslim, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "IŞİD Kobani'yi alır ve katliam olursa, sorumlusu onlar ve uluslararası güçler olacak" dedi. Müslim, YPG'lilerin Kobani'yi vermemek için hazırlandığını belirterek, "Direnmek için söz verdiler" diye yazdı. Müslim, Nuçe TV'ye yaptığı açıklamada da, IŞİD'in şehrin içinde girdiği haberlerinin doğru olmadığını söyledi. IŞİD'in Kobani'ye girmesi halinde Türkiye'ye yeni bir göç dalgası başlayabilir. Kobani'deki IŞİD saldırılarından kaçıp Türkiye'ye sığınan Suriyeli Kürtlerin sayısı 150 bini geçmiş durumda.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER