ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2014 Pazartesi 16:33

Kobani’de 4 köy IŞİD’in elinden alındı

Kobanide 4 köy IŞİDin elinden alındı

Ağır silahlarla donatılmış peşmerge güçleri, YPG ve ÖSO’nun IŞİD’e karşı savaştığı Kobani’de savaşın seyri Kürtlerin lehine dönüyor.


Kobani’de çatışmalar giderek şiddetleniyor.  

Peşmerge ve Özgür Suriye Ordusu(ÖSO) birliklerinin YPG/PYD’ye destek verdiği Kobani’de savaşın seyri değişiyor. ÖSO, PYD ve peşmergenin düzenlediği toplantıların ardından IŞİD'e karşı taarruza geçti. Bugün gece 03.00 sıralarında başlayan çatışmalar şiddetlenerek devam etti. Doğu ve Güney cephesinde ilerleme kaydedemeyen Kürt guruplar, Batıda IŞİD’i geri püskürttü.

Peşmerge Güçleri’nin havan topu ve Katyuşa füzeleriyle saldırdığı bölgeye YPG ve ÖSO da operasyon düzenledi. Saldırı sonucu Arbuş, Manaza, Albalur ve Çıkur köyleri IŞİD’den geri alındığı öğrenildi. Kent merkezinde ise aralıklarla dumanların yükseldiği görüldü.

Bu arada ilçenin batısında çatışmalar devam ederken Yumurtalık bölgesinde araçları başında bekleyen Kobanili bir vatandaşın da Kürt guruplar ile IŞİD militanları arasında süren çatışmalarda seken bir merminin isabet etmesi sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi.

Öte yandan Kobani'de IŞİD'e karşı birleşen YPG, ÖSO ve peşmerge güçlerine havadan destek sunmak için ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçakları da keşif uçuşlarını sürdürüyor. Sınıra yakın yerleşim birimlerinin ise adeta enkaza döndüğü görülüyor.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER