ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ekim 2014 Cuma 19:53

Kobani yanıyor! IŞİD Kobani'ye ulaştı

Kobani yanıyor! IŞİD Kobaniye ulaştı

Kobani çevresindeki en stratejik nokta olan Zorava tepesini ele geçiren IŞİD, şehri havan toplarıyla dövmeye başladı.


KOBANİ'DE SON DURUM

Kobani'de çatışmalar devam ediyor

Suruç'un karşısındaki Kobani'de IŞİD ile PYD arasında çatışmalar akşam saatlerinde yeniden başladı.

Suruç'un karşısındaki Kobani'de IŞİD ile PYD arasında çatışmalar akşam saatlerinde yeniden başladı. Kobani kent merkezine atılan izli mermilerin isabet ettiği yerlerden dumanlar yükselmeye başladı.

Stratejik tepe IŞİD'in elinde

IŞİD, Kobani’nin güneyindeki stratejik Tel El Münteze Tepesi'ni ele geçirdi. Örgüt, Kobani'ye kuşatma başladığından bu yana en büyük saldırıyı düzenliyor. Kentten yükselen dumanlar Türkiye'den de görülüyor.

IŞİD, Kobani’nin merkezine 7 kilometre mesafede bulunan Tel El Münteze Tepesi'ni (Park Tepesi) ve buradaki YPG savunma noktasını ele geçirdi. YPG güçleri bu tepeyi kaybettikten sonra iki kilometre geriye çekilmek zorunda kaldı. Stratejik öneme sahip tepe, çatışmalardan önce lunapark ve bahçe olarak kullanılıyordu.

 

Kobani çevresindeki en stratejik nokta olan Zorava tepesini ele geçirdiler. Kentten dumanlar yükseliyor. Sabahın erken saatlerinde Kobani'de başlayan çatışmalarda, IŞİD milisleri ağır silahlarını neredeyse Kobani'nin içine kadar sokmuş durumda. PYD güçlerinin bulunduğu noktalara sürekli top ateşleri yapılıyor.

KOBANİ AĞIR BOMBARDIMAN ALTINDA (Tıklayınız!)

PKK/PYD, IŞİD'in kentin kontrolünü ele geçiremeyeceğini söylese de 15 Eylül'de saldırılarına başlayan IŞİD, kentin 360 köyünü ele geçirerek Kobani'nin kenar mahallelerine kadar ulaştı.

IŞİD'in havan toplarıyla dövdüğü şehirden alevler yükseliyor. Kentin doğu mahallelerinde yükselen dumanlar Türkiye'den de görülüyor.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER