ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 12:22

Knox davasında yeni karar


İtalya’da ev arkadaşını öldürdüğü gerekçesiyle 26 yıl hapse mahkûm edilip, daha sonra suçsuz bulunan ABD’li Amanda Knox davası yeniden açılıyor. İtalya Yüksek Mahkemesi'nin bugün aldığı karara göre Knox ve o dönemdeki erkek arkadaşı İtalyan Raffaele Soillecito yeniden yargılanacak.

Meredith Kercher isimli İngiliz öğrencinin cinayetiyle suçlanan Amanda Knox (25) ve Raffaele Soillecito (29), 4 yıl süren mücadelenin sonunda 2011 yılında temyizi kazanmış ve serbest bırakılmıştı. Ancak İtalyan savcılar yüksek mahkemeye giderek, alınan beraat kararının iptalini ve yeni bir duruşmanın yapılmasını istedi.

Dün Roma’da görülen ilk duruşmanın ardından mahkeme kararı bugüne ertelemişti. Ayrıca, dünkü duruşmaya ne Knox ve o dönemdeki erkek arkadaşı ne de Kercher’ın ailesi katılmıştı. Davanın sonucunu, tahliyesinin ardından geri döndüğü Seattle’daki evinde endişeli bir şekilde bekleyen Knox, kararla birlikte ya bu davadan tamamen kurtulacak ya da yeni bir hukuk mücadelesine adım atacaktı. Karar, yeni bir duruşma döneminin kapılarını açmış oldu.

Mahkeme beraati onarsa dava Knox ve Sollecito için kapacaktı; ancak bugün tahliye kararını reddetti. Bu durumda yeni bir duruşma süreci başlayacağı; fakat İtalya’nın Knox’u geri dönmeye zorlayamayacağı belirtiliyor. Mahkemenin Amanda Knox’u tekrar mahkum etmesi halinde ise ne olacağı tam olarak bilinemiyor.

Suçlu bulunması halinde, İtalya’nın Knox’un iadesini istemek gibi bir mecburiyeti yok; ancak bu yönde bir karar da verebilir. Böyle bir talep olduğunda kararı vermek Amerikan hükümetine kalıyor. İki hükümet Amanda Knox’un ABD’de kalması için bir anlaşmaya da varabilir.

Uluslararası medyada geniş yankı bulan davayı Amerika’nın önde gelen haber kanalları yakından takip etmiş, Amanda Knox’u davada İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin tek korktuğu avukat olarak ünlenen Giulia Bongiorno'nun savunmuştu. İtalya’daki cezaevi anılarını kitap haline getirip yayınlayan Knox ile ilgili birçok film ve belgesel de çekildi. Davanın ardınan Knox Washington’daki evine, Sollecito ise okuluna döndü. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER