ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 21:06

KKTC'deki kara tatbikatının ilk safhası bugün gerçekleştirildi

KKTCdeki kara tatbikatının ilk safhası bugün gerçekleştirildi


KKTC'de Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2013 Arama Kurtarma Tatbikatı’nın karada yer alan ilk safhası bugün Girne'deki St. Hilarion bölgesinde icra edildi.

Kara ve deniz olmak üzere iki safhada ve üç senaryoya dayanılarak icra edilmesi planlanan tatbikatın bugünkü kara safhasını KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş, Türkiye Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Atilla Kezek ile diğer bazı yetkililer izledi.

Saat 17:00 sıralarında başlayan ve yaklaşık 1 saat süren tatbikatı Afganistan ve Pakistan’dan gözlemciler ile Şehit Caner Gönyeli’nin annesi Kezban Gönyeli de takip etti.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Baki Kavun, tatbikat öncesi yaptığı konuşmada, arama kurtarma faaliyetleriyle ilgili bilgiler vererek, zamana karşı bir yarış niteliği taşıyan faaliyetlerin, profesyonelce yetişmiş personele, iyi bir organizasyona, birimler arasında yakın bir koordinasyon ile işbirliğine ihtiyaç gösterdiği ve 24 saat görev yapmayı gerektirdiğini anlattı.

TATBİKAT SENARYOSU

Tatbikatta, senaryoya göre, KKTC hava sahasında, İzmir-Ercan seferini yapan özel havayolu şirketine ait bir uçağın, acil durum çağrısı yapması, aynı zamanda Uydu Destekli Arama ve Kurtarma Sistemi üzerinden tehlike sinyalinin alınması üzerine, KKTC Arama Kurtarma Teşkilatı faaliyete geçirildi.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı arama kurtarma helikopterlerinin, zorunlu iniş yapan uçağın yerini tespitinin ardından, arama kurtarma ihtisaslı personel, helikopterlerle uçak enkazı yakınlarına indirildi. TC Arama Kurtarma Teşkilatı da arama kurtarma faaliyetlerine destek için faaliyete geçti.

İlk etapta, uçak etrafında bulunan yaralılar, helikopterler vasıtasıyla, Lefkoşa Dr.Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastahanesi’ne nakledildi. Uçak içerisindeki yolcular olay yerine gelen Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Doğal Afetlerde Arama ve Kurtarma Timi, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı ekiplerince uçaktan çıkarıldı; yaralılar Sağlık Bakanlığı ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı ambulanslar ile Lefkoşa Dr.Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastahanesi’ne kaldırıldı.

Bu arada, uçakta meydana gelen yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü. Eğitimli köpeklerle yapılan aramalar neticesinde yamaç ve ağaçlık bölgelerde bulunan ağır yaralılar da yine helikopterlerle hastaneye sevk edildi. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER