ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 19:25

KKTC'de kurultay süreci ülkeyi esir aldı


Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC'deki kurultay sürecinin ülkeyi esir aldığını söyledi. Atalay, "Verilen çizelgelere bakıldığına göre 2012 yılında KKTC'de büyüme hafif düşük. Bunu sizler de biliyorsunuz, iktidar partisinin kurultay süreci 2012 yılının ikinci yarısını adeta tamamen esir almıştır. İktidardaki partinin genel başkanın başbakanken değiştirilmeye kalkışılması durumunda bu veriler beklenmesi kaçınılmazdır." dedi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımlarıyla Gazimağusa’da "KKTC ekonomisi" konulu toplantı gerçekleştirildi. Yaklaşık olarak 2 saat sürek ekonomi toplantısında Kıbrıs Türk tarafının yıllara göre gösterdiği ekonomik veriler değerlendirildi. Toplantıya çok sayıda sivil toplum kuruluşu da katıldı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay toplantı sonunda yaptığı basın açıklamasında yıllara göre gelişme gösteren KKTC ekonomisi hakkında bilgilendirmede bulundu. Atalay, KKTC'nin ekonomik açıdan gösterdiği gelişmelerin 2012 yılı ortalarında ülkedeki kurultay süreci nedeniyle az da olsa olumsuz etkilediğini ifade etti.

Türkiye'deki ekonomik başarının siyasi iktidara bağlı olduğuna vurgu yapan Atalay, "Mali disiplin ve siyasi iktidar Türkiye'deki yatırımcılara güven vermiştir." dedi.

Türkiye'deki siyasi başarının KKTC tarafından da örnek alınması gerektiğini ima eden Atalay, "Verilen çizelgelere bakıldığına göre 2012 yılında KKTC'de büyüme hafif düşük. Bunu sizlerde biliyorsunuz, iktidar partisinin kurultay süreci 2012 yılının ikinci yarısını adeta tamamen esir almıştır. Bu 2013 yılında da kısmen devam etmektedir. Burada bunu hepimiz açıkça biliyoruz." şeklinde konuştu.

İktidardaki partinin genel başkanın başbakanken değiştirilmeye kalkışılması durumunda bu verilerin beklenmesinin kaçınılmaz olduğu aktaran Beşir Atalay, "Ben hatta yine de hafif geçti diyorum. Çünkü yaklaşık bir yıldır iktidar partisinin kurultayı Kuzey Kıbrıs'ta her konunun içinde yer alıyor. Türkiye olsa buna katlanamazdı. Daha fazla ekonomik dengesizlikler olabilirdi. Sarsılmalar olabilirdi." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER