ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 20:02

Kıyametçiler gözaltına alındı!

Kıyametçiler gözaltına alındı!

21 Aralık'ta kıyamet kopacak kehanetini yayan 69 kişi gözaltına alındı. İşte Çin'de yaşanan o tuhaf gelişme...


Çin’de, Mayalar'ın "21 Aralık'ta kıyamet kopacak" kehaneti ile ilgili söylentiler giderek artarken, ülkenin 5 farklı eyaletinden 69 kişi kıyamet söylentisini yaymaktan gözaltına alındı.

Çin medyasında yer alan haberde, 21 Aralık tarihinin yaklaşması ile birlikte ülkede kıyametin kopacağı ile ilgili söylentilerin arttığı bildirildi. Kıyamet söylentileri yayan 69 kişinin halka korku salmak ve sosyal düzeni bozmak suçlarından ötürü gözaltına alındığı belirtildi. Suçluların, yaşadıkları bölgede başta internet yolu olmak üzere bağırarak ve hazırladıkları broşürleri dağıtarak kıyamet yaygarası kopardıkları ifade edildi.

EVİNİ BAĞIŞLADI

Haberlerde ayrıca, kıyametin kopacağı söylentilerine inanan bir işçi kadının evini bağışladığı, bir köylünün de dünyanın sonunun yaklaştığı iddialarına kendini kaptırarak, biriktirdiği 110 bin yuani (yaklaşık 18 bin dolar) harcadığı kaydedildi.

Çin’in twitteri olarak bilinen Weibo’da da bugün en çok paylaşılan konular arasında, gelecek 5 günkü hava tahmin raporunun resim edildiği fotoğraf yer aldı. Fotoğrafın üzerinde ise 21 Aralık tarihinin gece ve gündüz sıcaklıklarının 999 derece olduğu ve gökten ateşler yağacağı aktarıldı.

KIYAMET ELBİSELERİ SATLIĞA ÇIKARILDI

Devlet medyasına yansıyan haberlere göre, ülkede internet üzerinden satış yapan sitelerde de kıyamet için hazırlanmış koruyucu kafesler, elbiseler ve daha nice eşya satlığa çıkarıldı. İnternet üzerinden söz konusu satış reklamları o kadar abartıldı ki, "Almak için geç kalmayın"’ sloganıyla satışların arttırılması hedeflendi.

KORKUDAN GEMİ YAPMIŞTI

Maya takvimine göre 21 Aralık 2012'de dünyanın sonunun geleceğini söyleniyor ve bu söylentiler tüm dünyada olduğu gibi Çin'de de giderek artıyor. Bazıları ellerinde broşür dağıtarak, bazıları da 3 katlı gemi yaparak olayı abartıyor.
Geçtiğimiz günlerde Wuhan şehrinde bağırarak ve hazırladıkları broşürleri dağıtarak kıyamet yaygarası koparan 5 Çinliye halka korku salmak ve sosyal düzeni bozmak suçlarından 10 günlük hapis cezası verilmişti.

Çin'de yine geçtiğimiz günlerde bir başka Çinli, Mayalar'ın "21 Aralık'ta kıyamet kopacak" kehanetinin verdiği korkuyla kendi gemisini inşa etmiş ve o gün geldiğinde gemiye binerek kıyametten korunacağını dile getirmişti. Lu isimli Çinli tüm servetini harcayarak 21 metre uzunluğunda, 15 metre genişliğinde ve 6 metre yüksekliğinde üç katlı gemi inşa etmişti.
Geminin içerisinde kıyamet afetinden kurtulmak için 12 oda hazırlayan Lu isimli Çinli, geçen yıl başladığı gemiyi henüz tamamlayamadı. 21 Aralık günü her yerin su basacağına inanan Çinli Lu, o gün geldiğinde herkesin kendi inşa ettiği gemiye gelebileceğini, gemi üzerinde kıyametten kurtulacaklarını ifade ediyor.

Dünyayı adeta bir kasırga gibi saran Maya takvimi söylentileri ile ilgili Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı, bunun hurafe, batıl ve sahte olduğunu ve bunlara itibar edilmemesi gerektiğini söylemişti. Söylentilerin gerçek olmadığı konusunda da Vatikan ve NASA da açıklama yapmak zorunda kalmıştı.

MAYA UYGARLIĞI VE 21 ARALIK KEHANETİ

Bir Orta Amerika uygarlığı olan Maya uygarlığı, binlerce yıl önce bölgede hüküm sürmüştü. Mayaların M.Ö. 3114'te başlayan Haab takvimini, "Baktun" olarak adlandırılan 394 yıllık dönemlere ayrılıyor. Maya takvimine göre 13. baktun, 21 Aralık'ta sona eriyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER