ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 15:41

Kışlada personel sayısı azaltılacak


 Geçtiğimiz haftasonu zorunlu askerliğin devamı yönünde sonuçlanan halkoylaması sonrası Avusturya hükümeti askerlik sisteminde reforma gidiyor. Askere alınan gençlerden yarısından fazlasını sistemin devamı için şoför, garson, aşçı ve tamirci olarak istihdam eden Avusturya ordusunda sistem değişiyor. Öncelikle aşçı olarak yapacak olanlardan bu mesleğin eğitimini almış olması talep edilecek. Bunun yanısıra askerlerin yaptığı bu tür işlerden bazılarının siviller tarafından yapılması, bu alanlarda istihdam edilen kişilerin sayılarının büyük oranda azaltılması ve bazı hizmetlerin dışarıdan satın alınması da gündemde.

Savunma Bakanı Norbert Darabos ordunun reformu konusunda sonbahara kadar bir plan hazırlayarak bakanlar kuruluna sunacak. Yapılması öngörülen reform ile asker adaylarının kabiliyetleri doğrultusunda istihdamı, ilk yardım kursları, afet yardım, nükleer tehlike ve sağlıklı beslenme konusunda eğitimler verilmesi planlanıyor. Reform çerçevesinde göçmen kökenli Avusturyalılara ülke değerlerinin aktarılması da öngörülüyor.

Avusturya'da yapılan halkoylaması sonucu halkın yüzde 60'ı zorunlu askerliğin devam etmesi yönünde oy kullanmıştı. Ülkede 6 ay olan zorunluk askerlik hizmetini er olarak yapan bir kişi aylık 301 Euro alırken, sivil hizmet yaparak askerlik görevini yerine getirenler 9 ay boyunca bu görevi yerine getiriyor. Askerlik hizmeti sırasında ev geçindirmek zorunda olanlara önemli miktarlarda destek sağlanıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER