ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 21:38

Kırım'daki referandum


Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı (KTMM), Rıfat Çubarov, Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde yapılan referandumun ardından açıklanan rakamların tümünün yalan olduğunu söyledi.
Çubarov, başkent Akmescit'te düzenlediği basın toplantısında, referandumun asla gerçek bir referandum olarak tanımlanamayacağını, 185 bin Tatar seçmenden yaklaşık binin oy kullandığını tahmin ettiklerini belirtti.
"Referandumda açıklanan rakamların tümü yalandır" diyen Çubarov, referandumun ardından krizin daha da derinleşeceğini düşündüklerini ifade etti. Kırım'daki durumun sadece kendileri için değil tüm dünya için ciddi bir sorun olduğunu vurgulayan Çubarov, şunları kaydetti:
"21. yüzyılda bir ülkenin askerleri, başka bir ülkeyi işgal ederek referandum düzenlettiriyor ve ardından da işgal ettiği o ülkeyi kendisine bağlıyor. Bu büyük bir sorundur ve bu soruna cevabı dünya verecektir."
Çubarov, Kırım'daki kriz sürecinde Türkiye'nin elinden gelen her şeyi yaptığını ve devamlı temasta olduklarını vurguladı.
-Tatarların endişesi sürüyor-
Öte yandan referandum sonrası Kırım Tatarlarının sürece yönelik endişesi de devam ediyor.
Akmescit merkez mahallelerinden Çistinkaya'da meclis üyesi Elmira Asanova, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şu anki ortamda belirsizliğin hakim olduğunu ve Tatarların bu belirsizlikten tedirgin olduğunu söyledi. Asanova şöyle konuştu:
"Biz Ukrayna'dan ayrılmamak istemiştik ama sanırım artık geri dönüşü olmayan bir yoldayız. Asıl endişemiz ise bundan sonraki süreçte referandum oylaması sonucu ile hareket ederek taşkınlık yapabilme potansiyeli olan alkolik, uyuşturucu bağımlısı kişilerin evlerimize girmeleri ya da bir şekilde bizlere rahatsızlık verme ihtimali. Gençlerimiz evlerinde nöbet tutuyorlar. Dediğim gibi bu belirsizlik bizi oldukça tedirgin ediyor."

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER