ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ekim 2013 Salı 21:20

Kırgızistan'ın Issık Göl eyaletindeki gerginlik


Kırgızistan'da, Issık Göl eyaletinde Kanadalıların işlettiği Kumtor altın madeninin kamulaştırılmasını talep eden köylülerin bazı siyasi grupların tarafından kullanıldığı ileri sürüldü.
Hükümetten, Issık Göl eyaletindeki olaylarla ilgili yapılan açıklamada, ülkedeki siyasi ve sosyal durumunun istikrarsız hale getirilmek istendiği belirtildi.
Açıklamada, Kumtor altın madenine giden yolun etrafındaki köylerde yaşayanların sürdürdükleri gösterilerde, hükümet ile Kumtor altın madenini işleten Centerra Gold şirketi arasında uzlaşılan yeni işbirliği anlaşma taslağının iptalini ve Centerra Gold şirketinin yöneticisinden 3 milyon dolar tutarında haraç istemekten tutuklanan iki kişinin serbest bırakılmasını talep edildiği anımsatıldı.
Eyaletin merkezi Karakol kentinde dün yaşanan olaylarda, güvenlik güçlerinin agresif göstericilerin provokasyonlarına maruz kaldığı, kentin huzurunun kaçırılmaya çalışıldığı, tehdit ve rehin olaylarının yaşandığı ifade edilen açıklamada, olayların arkasındaki kişilerin genel seçimleri kazanamayan bazı parti yöneticileri olduğu iddia edildi.
Ülkede söz konusu olayların yaygınlaştırılmasına yönelik çabaların boşa çıktığı ve halkın büyük çoğunluğunun buna destek vermediğinin görüldüğü belirtilen açıklamada, hükümetin, karşılıklı görüşmeler sonucunda Centerra Gold şirketi ile hazırlanan yeni işbirliği tasarısına meclis tarafından son nokta koyulacağı kaydedildi.
Bişkek'e yaklaşık 450 kilometre mesafede bulunan Karakol kentinde dün, Kumtor'un kamulaştırılması için köylülerden oluşan göstericilerin eyalet binasına girme teşebbüsü sırasında gerginlik çıkmış, polis göstericileri dağıtmak için gazla müdahale etmişti. Olaylarda 20 civarında gösterici tutuklanmıştı. Dün akşam tutuklanan köylü gençlerin serbest bırakılması için bugün tekrar gösteri düzenleyen göstericiler civardaki ana yolunu trafiğe kapatmış daha sonra açmıştı.
Başbakan Cantoro Satıbaldiyev'in başkanlığındaki hükümetin Kumtor şirketi ile yenilediği ve meclise sunduğu anlaşma taslağı, tatmikar olmadığı ve üzerinde çalışılması gerektiği gerekçesiyle meclis komitesinden geçmemişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER