ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 11:37

Kırgızistan’ın eski başbakanı için kırmızı bülten çıkarıldı


Kırgızistan’ın eski başbakanlarından Nikolay Tanayev ve devrik liderlerden Askar Akayev’in büyük oğlu Aydar Akayev hakkında kırmız bülten çıkarıldı.

Son günlerde ülke genelinde Kumtor Altın İşletmesi aleyhine başlatılan halk gösterileriyle ilgili parlamentoya bilgi veren Kırgızistan Başbavçısı Aida Salyanova, işletmede suistimallere yol verdiği belirlenen eski başbakanlardan Nikolay Tanayev ve eski devrik liderlerden Askar Akayev’in oğlu Aydar Akayev hakkında interpol nezdinde kırmız bülten çıkarıldığını söyledi. Söz konusu kişiler altın işletmesiyle ile ilgili anlaşmalarda devletin çıkarını göz ardı etmekle suçlanıyor. Mart 2005'teki halk devrimi sonrasında Kırgızistan'ı terk eden Tanayev Rusya'da bulunuyor.

Daha önce parlamento tarafından kurulan araştırma komisyonu ise devrik liderler Askar Akayev ve Kurmanbek Bakiyev’i Kumtor meselesinde suçlu bulmuştu. Devrik liderlerden Akayev’in ailesi Rusya’da Bakiyev’in ise Belarus’ta bulunuyor.

Kırgızistan’da ülkenin kuzeyindeki Issık Göl eyaletinde son günlerde artan Kumtor aleyhindeki eylemde halk, ülkeye gerekli faydayı sağlamadığı gerekçesiyle işletmenin millileştirmesini talep ediyor.
Kanadalı bir şirket tarafından işletilen altın yatağında yılda ortalama 12 ile 17 ton arasında değişen miktarlarda altın üretiliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER