ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 13:51

Kırgızistan’daki etnik olayların kurbanları anıldı


Kırgızistan’ın güneyinde Haziran 2010’da yaşanan etnik olayların kurbanları, olayın üçüncü yıl dönümünde anılıyor.
İlk anma töreni ülkenin güneyindeki Oş şehrinde yapıldı. Kırgızistan Başbakanı Cantörö Satılbaldiyev’in de katıldığı törende ölenleri için Kur’an-ı Kerim okundu ve dua edildi.Başbakan Satılbaldiyev, burada yaptığı konuşmada, hükümet olarak 2010’da yaşanan olaylardan büyük ders aldıklarını, yenilerinin yaşanmaması adına çaba sarf ettiklerini söyledi. Kırgızistan vatandaşı olan her kesin millet ve ırk ayırımı yapmadan eşit haklara sahip olduğuna dikkat çeken Satılbaldiyev, “Ülke olarak en büyük zenginliğimiz birlik ve beraberliğimizdir.” dedi.

Bu arada olaylarda hayatını kaybedenlerin yakınları mezarlara akın etti.

10 Haziran 2010’da Kırgızistan’ın güneyindeki Oş ve Celalabat vilayetleri ile bazı ilçelerde Kırgızlarla-Özbekler arasında yaşanan etnik olaylarda, resmi verilere göre 300’e yakını Özbek asılı olmak üzere 450 dolayında kişi hayatını kaybetmişti.

3 binde fazla yaralının olduğu olaylarda çok sayıda ev ve iş yeri yakılmıştı. Büyük dramlara sahne olan olaylar sırasında 450 bin dolayında kişi geçici olarak yerinden olmuş, bunlardan 120 bine yakını Özbekistan’a kaçmak zorunda kalmıştı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER