ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 10:29

Kırgızistan’da ombudsman seçimi haftaya kaldı


Kırgızistan’da geçtiğimiz Haziran ayında görevden uzaklaştırılan eski ombudsman (kamı denetçisi) Tursunbek Akun’dan boşalan bu göreve getirilecek ombudsman seçimi haftaya kaldı.

Yeni ombudsmanı seçmek amacıyla toplanan Kırgızistan Cokurku Keneş’ten (Yüksek Meclis) bir sonuç çıkmadı. 49 kişinin aday olduğu seçimde yeni adayı belirlemede sıkıntı yaşanıyor. Dün toplanan mecliste her adaya mecliste kendini tanıtma ve çalışmaları anlatma adına konuşma süresi verilmesine karar verildi. Bunu üzerine yeni ombudsmanı belirlemek için haftaya Çarşamba günü yapılacak. Bu süreye kadar ise adaylar mecliste söz alarak kendilerini anlatacak. Kırgızistan’ın eski ombudsmanı Akun, meclisteki yeminine sadık kalmayarak görev ihlali yaptığı gerekçesiyle Haziran'da meclis tarafından görev süresi dolamdan bu vazifeden uzaklaştırılmıştı.

Bu arada eski ombudsman Akun ise görevinin iadesi amacıyla başlattığı açlık grevini sürdürüyor. On gündür açlık grevinde olan Akun'un sağlık durumunun kötüye gittiği belirtiliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER