ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 17:53

Kırgızistan'da mart ayı gösterileri başladı


Kırgızistan’da adeta gelenek haline gelen eylem ve gösteriler havaların ısınmasıyla tekrar başladı.

Ekim 2012’de hükümeti zor kullanarak devirme girişimde bulunmakla suçlanan Ata Curt Partisi lideri Kamçıbek Taşiyev, milletvekilleri Sadir Cabarov ve Talant Mamıtov'un serbest bırakılmasını isteyen taraftarları, Kırgızistan genelinde gösterilere başladı. Bu amaçla dün Oş, Celalabad, Narın ve Karakol şehirlerinde gösteri başlatan Ata Curt partisi taraftarları eylemlerine bugün de devam etti.

Celalabad’da eyleme çıkan Ata Curt Partisi taraftarlarının şehir merkezinde çadır açtığı ve gösterilerine süresiz devam edecekleri yönünde karar aldığı belirtildi. Benzer bir gösteri ise Narın vilayetinde yapıldı. Eylemciler, tutuklu Ata Curt Partisi ilgililerinin serbest bırakılmasını talep ediyor.

Diğer yandan ülkenin güneyinde Özbeklerin ağırlıkta olduğu Oş ve Celalabad vilayetlerinde halk arasında “devrim olacak “ söylentisinin yaygınlaştığı belirtiliyor.

Öte yandan basına konuşan eski Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva, Kırgızistan’da yeni bir devrimin gereksiz olduğunu ve ülkede artık halkın da gösteri ve devrimleri istemediğini dile getirdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER