ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2014 Cumartesi 15:48

Kırgızistan’da gözler 15 Ocak seçimlerinde


Kırgızistan’da gözler 15 Ocak’ta ülkenin iki büyük şehri Oş ve başkent Bişkek’te yapılacak kritik belediye başkanlığı seçimlerine çevrildi.

Şimdiye kadar resmi hiçbir başvurunun yapılmadığı seçimlerde başvurular 8 Ocak’ta sona erecek. Adaylar 6 Ocak itibariyle de dil sınavına tabi tutulacak. Belediye başkanı adayı olacak kişilerin iyi derecete Kırgızca konuşuyor ve yazabiliyor olması gerekiyor. Dil sınavına takılan aday olamayacak.

Sadece Oş’un eski belediye başkanı Melis Mirzakmatov aday olacağını açıklamıştı. Seçimlerde belediye başkanı koltuğuna oturacak iki isim belediye meclis üyeleri tarafından belirlenecek. Başkent Bişkek’ten ziyade Oş’taki seçimler merakla bekleniyor.

Bişkek Belediye Başkanı İsa Ömürkulov, 4 Aralık’ta istifa etmişti. Mevcut yönetimle arası açık olan Oş Belediye Başkanı Melis Mirzakmatov ise 5 Aralık’ta Başbakan Cantörö Satıbaldiyev tarafından görevden alınmıştı. 2010’da devrilen eski liderlerden Kurmanbek Bakivev’ye yakınlığı ile bilinen ve Halklar Birliği Partisi tarafından desteklenen Mirzakmatov, Oş seçimlerinin en güçlü adayı olarak gösteriliyor. Oş’ta bir diğer aday ise hükümete yakın, Sosyal Demokrat, Recpublika, Ata Meken, Adaletli Kırgızistan ve Zamandaş partilerinden oluşan blok tarafından gösterilecek. Bu bloğun adayı henüz belirlenemedi.

Bişkek’teki belediye başkanı seçimi yarışı ise Oş’a nisbeten çok daha sakin geçecek. Bişkek’te hükümet bloğunun adayının kazanması bekleniyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER