ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Haziran 2013 Pazartesi 14:41

Kırgızistan’da göstericiler en stratejik yolu trafiğe kapattı


Kırgızistan’da üç gündür eylemlerini sürdüren göstericiler, ülkenin güneyi ile kuzeyini birbirine bağlayan en stratejik yolu trafiğe kapattı.

Önceki gün Celalabad’da Valilik binasını basarak kendi valilerini atayan göstericiler, vali olarak atadıkları Meder Usönov’un tutuklanması üzerine ülkenin en stratejik ulaşım ağı konumundaki Oş-Bişkek kara yolunu trafiğe kapattı. Yolun eylemciler tarafında kapatıldığı noktanın her iki tarafında çok sayıda aracın biriktiği belirtiliyor. Yola çadır kuran ve araçlar yerleştiren göstericiler, seyir halindeki araçların geçişine müsaade etmiyor. Eylemciler, güvenlik güçlerince gizlice gözaltına alındığı ve kendisinden haber alınamayan belirtilen Usönov’un derhal serbest bırakılmasını talep ediyor.

Bu arada Celalabad’ın Suzak ilçesi sınırında yolun trafiğe kapatıldı noktada bazı yolcuların rahatsızlandığı, bunun üzerine bölgeye sağlık ekiplerinin yönlendirildiği belirtiliyor. Göstericilerin yol kapatma eylemleri devam ederken, güvenlik güçlerinin olaya müdahalesinin an meselesi olduğu belirtiliyor.

Öte yandan ülkenin kuzeyinde Issık Göl eyaletinin Suzak ilçesinde yaşanan olaylar üzerine ilan edilen olağanüstü hal durumu Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev tarafından kaldırıldı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER