ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 15:19

Kırgız-Özbek sınırı yeniden tartışma konusu oldu


Özbekistan ile Kırgızistan arasındaki sınır sorununa bir yenisi daha eklendi. Özbekistan, iki ülke arasında belirlenmiş sınırın bazı yerlerinin hatalı olduğunu savunuyor. Bu iddia üzerine iki ülke arasındaki sınırın görüşülmek üzere yeniden masaya yatırılabileceği belirtiliyor.
Konuyla ilgili Kırgız basınına konuşan Kırgızistan Sınır Belirleme Komitesi Başkanı Kurbanbay İskanderov, Özbekistan’ın iki ülke arasındaki sınırın bazı yerlerinin yanlış belirlendiğini ve bu yerlerin yeniden görüşülmesi gerektiğini savunduğunu söyledi. İskanderov, taraflar arasında yapılacak sınır meseleleri konulu yeni toplantılarda, hem mevcut sınır sorunu ve hem de Özbek tarafının ileri sürdüğü konuların görüşüleceğini belirtti.
Özbekistan ve Kırgızistan arasındaki bin 378 kilometrelik sınırın yaklaşık 371 kilometresi halen belirlenmemiş durumda.
İki ülke arasında Sovyetler Birliği döneminde kalma sınır, sık sık tartışma konusu oluyor. Sovyetlerin dağıldığı 1990'e kadar sınır sorunun yaşanmadığı bölgede, bağımsızlık sonrasında ülkeler arasında sınır sorunu patlak verdi. Özbek -Kırgız sınır hattında 50' ye yakın tartışmalı nokta olduğu belirtiliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER