ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 01:59

''Kınayanların dostluğundan şüphe duyarız''


Mali Dışişleri Bakanı Timan Kolibali, Fransa'nın Mali'nin kuzeyine askeri müdahalesini kınayanların dostluğundan şüphe duyacaklarını söyledi.

Avrupa Birliği ve Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) öncülüğünde Brüksel'de düzenlenen Mali'ye destek toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Kolibali, muhaliflere yargısız infaz iddialarını hatırlatan bir gazeteciye tepki gösterdi.

Kolibali, ''Teröristlere muhalif mi diyorsunuz- Tırnak işareti içinde 'terörist' ifadesi olmaz. 'Onlar teröristtir, uyuşturucu kaçakçısıdır, fanatiktir, suçludur' der noktayı koyarsın'' ifadesini kullandı.

Mali'de savaş yaşandığını ve Fransa'nın yardımlarına koştuğunu belirten Kolibali, ''Çünkü tek başımıza bu savaşı yürütecek gücümüz yoktu. Mali Cumhuriyeti olarak bu dost ülkeden yardım istedik. Fransa, ülkemizi teslim alan şer güçlerine karşı savaşmak için geldi ve özgür dünyadaki tüm ülkeler haklı olarak bunu kabullendi. Fransa'nın askeri müdahalesini kınayanların dostluğundan şüphe duyarız. Eğer Fransız hava kuvvetleri gelmeseydi Mali Cumhuriyeti olmayacaktı'' dedi.

Kolibali daha önce kuzeydeki silahlı gruplara teslim olan 130 silahsız Mali askerinin elleri bağlanarak tarandıklarını ve bununla ilgili Uluslararası Ceza Mahkemesini bilgilendirerek soruşturma için ülkeye davet ettiklerini hatırlattı.

Kolibali, buna rağmen Mali geçici Devlet Başkanı Dionkonda Traore'un intikam saldırıları olmaması konusunda net tavır takındığını kaydetti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ise Mali'de hangi taraftan gelirse gelsin halka yönelik tüm şiddet olaylarını kınadıklarını belirtti.

Ashton, AB'nin bu ay ortasında Mali'de faaliyete geçecek askeri eğitim misyonunun orduyu, halka nasıl davranması gerektiği konusunda da eğiteceğini söyledi.

AB, ECOWAS, Afrika Birliği ve BM'den 45 delegasyonun katıldığı Mali'ye destek toplantısının ardından yapılan ortak açıklamada, Fransa destekli Mali ordusunun ülkenin kuzeyindeki ilerleyişi memnuniyetle karşılanarak sivillere zarar verilmemesi ve uluslararası hukuka saygı gösterilmesi istendi.

Katılımcılar, Mali'deki geçici yönetimin özgür ve adil seçimler için belirlediği yol haritası memnuniyetle karşılayarak bunun kararlılıkla uygulanması, tam anayasal düzene geçilmesini ve kapsayıcı ulusal diyalog süreci çağrısında bulundu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER