ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Haziran 2013 Pazartesi 10:31

Kimsesiz çocuklar için kermes

Kimsesiz çocuklar için kermes


Rusya’nın başkenti Moskova’da faaliyette bulunan Türk Rus Kültür Merkezi, Rusya’da kimsesiz çocuklar yararına kermes düzenledi.

Dünya Çocuklar Günü münasebeti ile Türk Kültürü’nün farklı yönlerinin sergilendiği kermeste, çocuklar şarkı söyledi, ebru ve kaligrafi sanatlarının gösterimi yapıldı. Türk mutfağından seçme lezzetler, el yapımı takılar, hediyelik eşyalar ve geleneksel Türk el işi örnekleri katılımcıların beğenisine sunuldu.

Kermesin açılışında bir konuşma yapan Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı Gökhan Turan, Türk kültürünün tanıtımına katkı sağlayan etkinliği desteklediklerini, katılımcılara da teşekkür ettiklerini söyledi.

Türk gıda ürünleri, ev yemekleri, el işi ürünleri, ebru ve kaligrafi örnekleri ile Türk kültürünün bir kesitinin sunulduğunu kaydeden Turan, “Hem Türk hem de Rus vatandaşlardan önemli bir katılım var. Bu tür etkinliklerin tekrarlanmasını ve artırılmasını arzu ediyoruz. Rusya vatandaşları Türk kültürüne yabancı değil. 2012’de 3,6 milyon Rus Türkiye’yi ziyaret etti. Bu yıl da bu rakam yakalanır. Kültürel ve insani ilişkilerin hızlanmakta olduğunu memnuniyetle müşahede ediyoruz.” dedi.

Aralık ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyaretinde kültür merkezlerinin açılması ile ilgili anlaşmanın imzalandığını hatırlatan Turan, Türkiye’nin Rusya’da Yunus Emre Kültür Merkezi açacağını belirtti. Turan merkezin açılmasının ardından Rusya’da kültürel faaliyetlere ivme kazandırılacağını, ekonomik ilişkilerin gurur verici seviyede olduğunu, kültürel ilişkilerin de geliştirileceğini vurguladı.

Merkez yetkilileri kermesten elde edilen gelirlerin, devlet yatılı okulları ile kimsesiz çocuklar yurtlarına ulaştırdıklarını belirtti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER