ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 15:05

Kilise saldırısı ABD İHA’larına sempati uyandırdı


Pakistan’da önceki gün 83 kişinin öldüğü kilise saldırısının, Pakistan komuoyunca, ABD insansız hava araçlarının (İHA) saldırılarına sempati uyandırdığı kaydedildi.

Pakistan'da dış ilişkiler uzmanları, kilise saldırısının sadece Hıristiyanları etkilemediği, aynı zamanda Başbakan Navaz Şerif’in ABD İHA saldırılarının son bulması için BM’de yapacağı konuşmayı da etkileyeceği yönünde yorumladı.

Ayrıca uzmanlar, kilise saldırısının Şerif’in BM’de diğer ülkeler tarafından desteklenmesini olumsuz yönde etkileyeceğine inanıyor.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin yerel medyaya verdiği demeçlerde, Başbakan Şerif’in 23-29 Eylül günleri arasındaki 68. BM Genel Kurul toplantısında, ABD İHA saldırılarını gündeme getirmeyi planladığı vurgulandı. Pakistan diplomatik kaynakları şu an itibariyle Şerif’in, konuyu ancak kısık bir sesle dillendirebileceğini ifade ediyor.

ABD İHA’larının Pakistan’daki saldırılarında yaşanan ölümler, uluslararası platformda ve Londra merkezli Araştırmacı Gazetecilik Bürosu tarafınca da tartışılıyor.

Pakistan Dışişleri Bakanı Sertaç Aziz, yaptığı açıklamada, yüzlerce sivilin ölmesine sebebiyet veren ABD’nin İHA saldırılarıyla ilgili endişelerini BM'ye ciddi bir şekilde ilettiklerini söyledi.

Bu arada Şerif’in, 27 Eylül’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na hitap edeceği belirtildi.

Bu ayın başlarında Pakistan’da düzenlenen bütün partiler toplantısında, muhalefet partileri, Şerif hükümetinden ABD’nin İHA saldırılarını BM’ye taşımasını istemişti.

2004 yılında başlayan ve yüzlerce sivilin ölmesine sebep olan ABD saldırılarının son bulmaması, Pakistan kamuoyunda tepki almaya devam ediyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER