ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 17:27

Kılıçdaroğlu: "Şanghay önerisi tutarsız"

Kılıçdaroğlu: "Şanghay önerisi tutarsız"


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Şanghay Beşlisi'ne girelim' şeklindeki bir öneriyi tutarlı ve sağlıklı bulmadığını söyledi. Portekiz'de Türk gazetecilere açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Biz yönümüzü Doğu'ya değil, Batı'ya çevirmiş bir toplumuz. Üstelik bu hedefimiz yeni değil, 1071'den beri bizim yönümüz batıya dönüktür." dedi.

Batı derken bir coğrafyayı değil; çağdaşlığı, uygarlığı kastettiklerini belirten Kılıçdaroğlu, "O bağlamda Tolstoy Batılıdır. Batı'nın etik, ahlaki değerlerini almamız lazım. Eğer bir yerde yolsuzluk varsa siyasetçi hemen üzerine gider. Eğer kendisi yolsuzluğa bulaşmışsa ertesi gün istifa eder. Biz bu değerleri almak zorundayız. Bizde ise yolsuzluk yapanın koltuğu sağlam hale geliyor. O nedenle biz Batı'nın değerleri derken bunları kastediyoruz. Bu değerlere bizim yaklaşmamız gerekiyor." diye konuştu.

"Batı'nın özgürlük, demokrasi anlayışını almamız lazım. Onları kendi özgün kültürümüzle yoğurmamız lazım. Daha düzeyli, daha sağlıklı, daha tutarlı, özgüveni olan bir demokrasiyi ayağa kaldırmamız, yaşatmamız için bunlar gerekiyor." diyen Kılıçdaroğlu, AB'yi bir çağdaşlaşma projesi olarak gördüklerini ve altına imza attıklarını vurguladı.

AB OYALIYOR AMA HÜKÜMETİN ATTIĞI İMZALAR VAR

"Her siyasal iktidar, dönem ne olursa-görüşü ne olursa olsun, AB projesini destekledi. Ama bir konuda bizim haklılığımız var. AB bizi oyalıyor. Başka ülkelere koymadığı koşullar bizim için koymaya başladı. Bunlar bizi rahatsız ediyor ve doğru bulmuyoruz." diye Kılıçdaroğlu, bu konuda hükümetin de hataları olduğuna dikkat çekti. CHP lideri Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Bu hükümetin yaptığı en büyük yanlışlık AB ile müzakere sürecinde imzaladığı anlaşmalardır. Şimdi onların gereğini yapın, diyorlar. Ama iktidar 'hayır, gereğini yapmayacağım' diyor. Gereğini yapmazsan müzakere süreci sağlıklı çalışamaz diyor. AB'den şikayet eden AKP hükümeti ve sayın Erdoğan o anlaşmaların altına niye imza attı? Hangi gerekçeyle imza attı? Bunların ileride kendisine sorulacağını bilmiyor muydu? Biliyordu. Gittiniz imza attınız. Şimdi gereğini yapmamak için elli dereden su getiriyorsunuz. Geldiğimiz nokta bu."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER