ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Mayıs 2014 Cumartesi 23:22

Kiev’de yeniden yakıldı

Kievde yeniden yakıldı

Kiev’de meydanlarda lastikler yeniden yakıldı.


Ukrayna’nın başkenti Kiev’in merkezindeki barikatların kamu görevlilerince temizlenmek istenmesi üzerine eylemciler lastikleri ateşe verildi.

Bugün sabah saatlerinde kamu hizmetlileri dört adet kamyon ile birlikte eylemcilerin bulunduğu, Bağımsızlık Meydan’ına girmeye çalıştı. Protestocular ise meydanı kaldırmak için gelen temizlik işçilerine; silah, sopa, zincir ve molotof kokteylleri kullanarak karşı koydu.

Eylemciler, barikatların kaldırılmasına karşı olduklarını ve eylem alanından hiçbir yere gitmeyeceklerini kesin bir dille ifade ederek barikatlardaki araç lastiklerini ateşe verdi.

‘BİZİM SAYEMİZDE MAKAM SAHİBİ OLDULAR’

Vladimir adlı Meydan Halk Konseyi üyesi yaptığı açıklamasında, “Biz, iktidarın üzerinde bir baskı unsuru olarak burada duruyoruz. Bizimle temasa geçilmedi. (Kiev Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanan) Vitaliy Kliçko ülkeyi özelleştirmedi, gelip bize ne yapmamız gerektiğini söyleyemez. Bizim sayemizde onlar şu anda seçildi ve makam sahibi oldu.” diye tepki gösterdi.

Çıkan olaylar üzerine kamu hizmetlileri olay yerinden ayrıldı. Öte yandan, eylemciler kısa zamanda bir araya gelerek, Kiev’in meydanındaki çadırkentin kaderini belirleyecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER