ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 16:19

Kiev’de Yanukoviç ile Putin görüştü

Kievde Yanukoviç ile Putin görüştü


Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Putin, Kiev Rusya’sının Hıristiyanlığı kabulü ve ilk vaftizin oluşunun 1025’inci yıldönümünü kutlamalarına katılmak için Kiev’de.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı İdaresi’nde gerçekleşen görüşmede Viktor Yanukoviç, Rus mevkidaşı Vladimir Putin’i, Kiev Rusya’sının Hıristiyanlığı kabulü ve ilk vaftizin oluşunun 1025’inci yıldönümü münasebetiyle kutladı. Yanukoviç söz konusu bayramın iki halkı birleştirdiğini belirtti.

Yanukoviç: “Halklarımızın birleştiği bu güzel bayramı kutlamak için beraberinizde geniş bir heyetle Ukrayna’ya geldiğiniz için özellikle şahsınıza minnettarım. Ben eminim ki Ukrayna ile Rusya’yı ilgilendiren karşılıklı görüşülmesi gereken oldukça fazla güncel konu bulunuyor. Görüşülecek konular iki ülkenin birçok alanda karşılıklı işbirliğine olanak tanıyacaktır.” dedi.

Konuşmasına kutlamalara davet edildikleri için teşekkür ederek başlayan Putin ise şunları söyledi: “Bu bayram bizim ortak bayramımız. Bu da bizim manevi birliğimizi ortak köklerimiz hatırlatıyor. Geçmiş yüzyıllarda biz birlikteyken yapılan güzel şeyleri hatırladık. Atalarımızın başlattığı bu değerlere dayanarak, onların izinden giderek birlikte çalışmaya kararlıyız. Önümüzde büyük ve zor görevler var.”

Ukrayna ve Rusya’nın ilişkilerinin üst düzey seviyede olduğunu belirten Putin, çözülmesi gerek ortak sorunlara dikkat çekti.

Konuşmasında pazar günü Sivastopol’deki (Kırım) Ukrayna Deniz Kuvvetleri Günü vesilesiyle gerçekleşecek kutlamalara da birlikte katılacaklarına atıfta bulunan Putin, yarınki görüşmeyi güvenlik alanında işbirliğini konularını konuşmak için bir fırsat olarak değerlendirdi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER