ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 11:05

Kiev’de 23 Nisan coşkusu salona sığmadı

Kievde 23 Nisan coşkusu salona sığmadı


Ukrayna’nın başkenti Kiev’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Ukrayna Evi (Dom Ukrayna) fuar ve gösteri merkezinde geniş katılımla kutlandı.

Kiev Büyükelçiliği’nin himayesinde, Türkiye- Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği’nin (TUSİB) sponsorluğunda gerçekleştirilen 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın organizasyonu, Uluslararası Meridyen Okulları tarafından yapıldı.
23 Nisan şenliğine; Türkiye'nin Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, çok sayıda büyükelçi ve dış misyon şefleri katıldı.
23 Nisan Şenliği, Ukrayna halk oyunları gösterisi ile başladı. Bir yabancı öğrencinin, “Ah İstanbul” şarkısını seslendirmesi akabinde Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.
Büyükelçi Samsar daha sonra 23 Nisan Çocuk Şenliği’nin gerçekleştirilmesinde emeği geçen Uluslararası Meridyen Okulu Müdürü Ümit Karagözlü ve etkinliğin sponsoru TUSİB’in Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emre Sucu’ya teşekkür plaketi verdi.

“FARKLI MİLLETLERİN ÇOCUKLARIYLA BERABER KUTLADIK”
Büyükelçi Samsar Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı açıklamada; “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bugün Kiev’de; hem Ukraynalı hem Türk hem de Ukrayna’da yaşayan farklı milletlerin çocuklarıyla beraber kutladık. Coşkulu bir kutlama oldu. Gerçekten Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği daha sonra da evrensel bir hal alan çocuk bayramımızı burada kutlamak bize daha da büyük bir mutluluk verdi. Çünkü, gerçekten bu bayram çocuklara atfedilmiş tek ve evrensel bayram o yüzden bunun önemini her gittiğimiz yerde anlatıyoruz” dedi.
23 Nisan Bayramı’nın Kiev’de yaşanmasına emeği geçenlere, destek olan Türk işadamlarına ve Meridyen Okulları’na teşekkür eden Büyükelçi Samsar, önümüzdeki yıllarda aynı şekilde kutlanmaya devam edilmesi temennisinde bulundu.

Dolu dolu geçen program miniklerin “Roman ” dansı ile şenlenirken, Ukraynalı hokkabazların gösterisi hayranlık uyardı.

Gösterilerin ardından 23 Nisan Çocuk Şenliği etkinlikleri çerçevesinde Kiev genelinde yapılan “Dostluk” konulu resim yarışmasında dereceye giren çocuklara ödülleri TUSİB üyesi işadamı Sezai Parlak tarafından takdim edildi.

Ödül töreninin akabinde Kiev 14. Yetimhane’nin müdürü ve öğrencileri sahne aldı. Yaptığı konuşmasında organizatörlere teşekkür eden yetimhane müdürü Meridyen Okulları’na ve kendilerine destekte bulunan Türk işadamlarına teşekkür etti.

“KİEV’DE İLK DEFA BU ÇAPTA 23 NİSAN KUTLANDI”
Uluslararası Meridyen Okulu kurucularından Ahmet Aydın, Cihan’a program hakkında şunları söyledi: “Kiev çapında bu büyüklükte ilk defa bir 23 Nisan Çocuk Şenliği kutluyoruz. Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği, Kiev İl Eğitim Müdürlüğü ve Uluslararası Meridyen Eğitim Kurumları’nın ortak organizeleriyle gerçekleşen bu çocuk şenliğine Kiev’in tüm okulların yaklaşık 600 öğrenci katıldı. Programın anlamlı tarafı Kiev’in 22 kimsesiz çocuk evinden 350 çocuk davet edildi. Bunlar; annesi, babası, ailesi olmayan çocuklardı. Özellikle çocuklara hem 23 Nisan duygusunu yaşatmak hem de çocuk olduklarını hatırlatma noktasında çok güzel bir program gerçekleştirildi. Hediyeler verildi. Çocukların gözlerindeki sevinci görmek bizleri çok memnun etti. Ana sponsorumuz TUSİB’e desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.”

THY ÇOCUKLARA İSTANBUL BİLETİ VERDİ
23 Nisan Çocuk Şenliği’nin en heyecanlı bölümü ise çekiliş ile salondaki kimsesiz öğrencilere hediyelerin dağıtıldığı bölüm oldu. Çekilişle; Günsel, Mangal Restoran, Collezione, LTB Jeans, Ülker tarafından çocuklara çeşitli hediyeler verildi.

Şenliğin en gözde hediyesi ise THY tarafından verilen Kiev-İstanbul biletleri oldu. Bilet hediyeleri THY Kiev Müdürü Hakan Yılmaz tarafından yapılan çekiliş sonucunda kazanan talihli çocuklara verildi.
Vietnam ve Tayland kökenli örgencilerin danslarıyla renk kattığı şenlik, kuklaların gösterisi ve bütün salonun katıldığı balon oyunuyla coştu.
23 Nisan Şenliği, farklı ülkelerden çocukların Michael Jackson’un, “We Are The Children”’ı (Biz Çocuklarız) şarkısını söylemesi ile sona buldu.
23 Nisan şenliğinde sahne alan 15 ülkenin çocukları yetimhanelerden gelen çok sayıdaki kimsesiz çocuğa unutulmaz bir gün yaşattı. Türk basın mensuplarının yanı sıra Ukrayna basınının da ilgi gösterdiği 23 Nisan çocuk şenliği programı herkesin beğenisini kazandı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER