ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 10:29

Kiev Rusya’sının Hıristiyan oluşunu kutladı

Kiev Rusyasının Hıristiyan oluşunu kutladı


Kiev Rusya’sının Hıristiyanlığı kabulü ve ilk vaftizin oluşunun 1025’inci yıl dönümü münasebetiyle 28 Temmuz Pazar günü Ukrayna genelinde yaklaşık 200 etkinlik düzenlendi. Ukrayna İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ülke genelindeki etkinliklere 124 binden fazla vatandaşın iştirak belirtildi.

Ülke genelindeki birçok etkinliğe Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç bizzat katıldı. Üst düzey devlet erkânın yer aldığı Kiev Prensi Vladimir tarafından Hıristiyanlığın kabulü ve ilk vaftizin 1025’inci yıldönümü anma merasimlerine; Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yanı sıra, Belarus, Sırbistan ve Moldova’dan da çok sayıda davetli ve Ortodoks din adamı geldi.

Sadece başkent Kiev’deki etkinliklere 10 bin kişinin katıldığını bildiren İçişleri Bakanlığı, başkentte güvenliğin, 958 polis memuru ile 100 jandarma tarafından sağlandığı açıkladı. Ülke genelinde ise kutlamaların olay geçmesi ve güvenliğin sağlanması için 3 binin üzerinde polis fazla mesai yaptı.

Ukrayna genelinde 200 yakın etkinlik olmasına rağmen kayıtlara kamu düzenini bozacak herhangi bir olay yaşanmadı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER