ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 12:40

"Kıbrıs'taki Rus yatırımlarına göz diktiler"


Rum Yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu, bazı ülkelerin Kıbrıs'taki Rus yatırımlarına göz diktiğini söyledi. Stefanu, "Avrupa hükümranlığındaki çıkar ve maksatlardan dolayı ülkemiz hedef tahtasına konuluyor.” dedi.

Stafanu, Avrupa Komisyonu yetkili komiteleri ve yetkili uluslararası örgütlerinin Kıbrıs'ta kara para aklanıp aklanmadığını araştırdığını ve Rum tarafında kara para aklandığına dair herhangi bir bulguya rastlamadıklarını kaydetti. Rum sözcü, "O zaman neden bazıları Kıbrıs’ı keyfi ve mesnetsizce kara para aklamakla veya vergi cenneti olmakla suçluyor? Diğer birçok AB üyesi ülkede de Rus yatırımları var.” ifadesini kullandı.

Rum yönetiminin, çıkarlarını savunmaya devam edeceğini söyleyerek, "Kıbrıs’ın gerek adını gerek malum çıkarlarını savunmak herkesin görevidir.” diyen Stefanu, Doğu Akdeniz’deki doğalgazdan yararlanmanın Güney Kıbrıs’ın “egemenlik hakkı olduğunu” savundu ve “bu hak kimseye bırakılamaz” dedi.

Stefanu kendilerine verilen memorandumdan, doğalgaz konusunda birlikte karar verileceği ifadesini çıkarmak için Troyka’ya karşı savaş verdiklerini ve bu ifadeyi memorandumdan sildirdiklerini de aktardı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER