ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2014 Salı 17:34

Kıbrıslı liderler ay sonunda yeniden bir araya gelecek


KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde 31 Mart’ta bir araya gelecek.

Kıbrıs Türk Müzakerecisi Kudret Özersay, Rum Yönetimi Müzakerecisi Andreas Mavroyannis ile gerçekleştirdiği görüşmeden dönüşte Cumhurbaşkanlığı’nda yaptığı açıklamada, liderlerin 31 Mart’ta bir araya gelmesinin bugünkü görüşmede kesinleştiğini söyledi. Özersay, liderler görüşmesinin saatinin ise daha sonra kesinleşeceğini belirtti.

Kudret Özersay, cuma günü öğleden sonra bir araya gelecek olan müzakerecilerin, liderler görüşmesi öncesinde de birkaç kez daha bir araya gelmesinin söz konusu olacağını kaydetti. Özersay, “Hem farklı konularda ilerlemeye çalışacağız, hem de liderler toplantısının hazırlığını yapmış olacağız.” dedi.

MAVROYANNİS İLE 3 SAATLİK GÖRÜŞME

Kudret Özersay, Mavroyannis ile bugün yaklaşık 3 saat süren görüşmesinde federal yürütmenin yetkileri konusunu ele aldıklarını söyledi.

Özersay, “Federal yürütmenin yetkileri konusunda daha önceden ortada bir yakınlaşma kağıdı vardı. O yakınlaşma kağıdı içinde bazı yetkilerin federalde kalıp kalmayacağı; kalacaksa ne şekilde bir düzenlemeyle kalacağıyla ilgili uzlaşamadığımız noktalar vardı."diye konuştu.

“KÖPRÜ KURUCU ÖNERİLER YAPTIK”

Kıbrıs Türk tarafı olarak, görüşlerini detaylı bir şekilde anlattığını ve bazı somut önerilerde bulunduğunu kaydeden Özersay, köprü kurucu öneriler yaptıklarını aktardı.

Özersay, bugün başka konuya girmek için zaman kalmadığına işaret ederek, “Federal devletin yetkilerini çok detaylı bir şekilde tartışıp, bazı köprü kurucu öneriler yaptık Kıbrıs Türk tarafı olarak.” dedi.

“MÜZAKERECİLER CUMA GÜNÜ YENİDEN BİRARAYA GELİYOR”

Kudret Özersay, müzakerecilerin bir sonraki toplantısının (14 Mart) Cuma günü öğleden sonra yapılacağını kaydetti. Özersay, şöyle devam etti:

“Cuma günkü toplantıda hem federal yürütmenin seçimi, oluşumu ve karar alma mekanizmaları konuşulacak, hem de mülkiyet konusunu konuşmaya devam edeceğiz.”

DEĞİNİLMEMİŞ KONULAR

Kıbrıs Türk Müzakerecisi Kudret Özersay, müzakerelerde değinilmemiş konulara ilişkin bir soruyu yanıtında, “Güvenlik ve Garantiler” konusunun iç boyutu olan polis, kurucu devlet polisi, federal polis ve federal işbirliği ajansı gibi konuların dana önce ele alındığını söyledi.

Özersay, yakınlaşma kağıtlarının sağlandığını söz konusu konuların önemli ölçüde halledildiğini kaydetti. Özersay, “Güvenlik ve garantilerin ‘garantiler’ boyutu ve ‘uluslararası güvenlik’ meselesi, uluslararası anlaşmalarla ilgili olduğu için garantörlerin de katılacağı toplantıda ele alınacak.” dedi.

“BİR HER ZAMAN İÇİN DAHA FAZLASINI TALEP EDİYORUZ”

Kudret Özersay, “Müzakerelerin süratinden memnun musunuz?” yönündeki soruya şu cevabı verdi:

"Biz her zaman için daha fazlasını talep ediyoruz, süratle ilgili olarak ama nihayetinde bu sürecin iki tarafın rızasıyla ilerlemek zorunda olduğu bir süreç olduğunu da farkındayız. Geçmişte tarafların bir şeye zorlanmasıyla ne gibi sonuçlarla karşı karşıya kaldığımızı görmüştük. Biz iyi niyetle ortak açıklama metninde yazdığı gibi, olabildiğince en erken bir zamanda sonuca ulaşacak bir süreç için elimizden geleni yaptık şimdiye kadar. Yapmaya da devam edeceğiz."

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER