ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2014 Perşembe 15:45

Kıbrıslı liderler, Antropoloji Laboratuvarı'nı gezdi

Kıbrıslı liderler, Antropoloji Laboratuvarını gezdi

İki lider burada bazı incelemelerde bulundu.


KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Kayıp Şahıslar Komitesi bünyesinde olan Antropoloji Laboratuvarı'nı gezdi.

Kıbrıs Müzakereleri çerçevesinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ara bölgede bir araya geldi. Ara bölgede başlayan görüşme öncesi, iki lider Kayıp Şahıslar Komitesi Antropoloji Laboratuvarı'nı da ziyaret etti.

Antropoloji Laboratuvarı’nı ziyaret sonrası, Kayıp Şahıslar Komitesi 3. Üyesi Paul Henry Arni basına açıklamada bulundu. Arni, komite ve kayıp aileleri yanında her iki lidere teşekkür ederek, liderlerin ilk kez birlikte laboratuvarı ziyaret ettiklerini söyledi.

Komitenin, çalışmalarının hızlandırılması ve daha çabuk sonuca ulaşması yönünde liderlerin, teşvik edici olduğunu söylene Arni, binden fazla kayıp şahsın kalıntılarına halen ulaşılamadığını ifade etti.

Bugün, komitenin yaşadığı en büyük sıkıntının güvenilir bilgi eksikliği olduğunu ve kayıp aileleri ile tanıklık yapacak kişilerin henüz hayattayken kalıntılara ulaşmanın önemli olduğunu belirten Arni, kayıp çalışmalarının masraflı bir süreç olduğunu da kaydetti.

4 milyon Euro’luk komite bütçesine, fazladan 900 bin Euro daha eklenmesi gerektiğini ifade eden Arni, daha fazla personel, cihaz ve kimliklendirme analizleri için bu meblağın gerekli olduğunu söyledi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER