ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2012 Cuma 01:30

"Kıbrıs konusunda 4'lü konferansı kabul etmiyoruz"


Rum Yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu, Rum tarafının Kıbrıs konusunda 4’lü konferans toplanmasını kesinlikle reddettiğini açıkladı.

Rum radyosu, Stefanu’nun bu açıklamayı AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın TRT’ye yaptığı ‘Türkiye’nin Kıbrıs sorununda 4’lü konferansı savunduğu’ açıklaması üzerine yaptığını duyurdu.

Stefanu, "Türkiye’nin, BM kararlarında öngörülen Kıbrıs müzakere prosedüründen kurtulmak, değişmez hedefi olan 4’lü konferansı tezini ileri götürmek istediğini" iddia etti.

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, çözüm vizyonunu anlatmak üzere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme talebinde bulunduğunu hatırlatan Stefanu, bu talep üzerine Türkiye’nin, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın da Yunanistan başbakanı ile görüşme konusunu ileri götürmeye çalıştığında, Hristofyas’ın bu prosedürü kesin bir dille reddettiğini de hatırlattı.

Stefanu, “Türkiye’nin, değişmez 4’lü konferans tezi karşısında; BM himayesindeki toplumlar arası diyalog prosedürünü savunma konusunda net teze sahip olmamız önemlidir." ifadesini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER