ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Temmuz 2014 Salı 11:13

Kerry'den Afganistan'a uyarı

Kerryden Afganistana uyarı

Kerry, Afganistan'da yönetimi ele geçirmek için yasa dışı atılacak herhangi bir adımın, ABD'nin finansal ve güvenlik desteğini bu ülkeye sona erdirmesine neden olacağını söyledi.


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, devlet başkanlığı seçiminin yapıldığı Afganistan'da yönetimi ele geçirmek için yasa dışı atılacak herhangi bir adımın, ABD'nin finansal ve güvenlik desteğini bu ülkeye sona erdirmesine neden olacağı ifade etti.
Kerry, 14 Haziran'da yapılan seçimin ikinci tur ilk sonuçlarının ardından yaptığı yazılı açıklamada, Afganistan'da "paralel hükümet" önerilerinin ciddi kaygılar oluşturduğunu ifade etti.
Afgan seçim kurumlarından seçimlerde usulsüzlük yapıldığı iddialarına ilişkin tamamen ve esaslı inceleme beklediklerini belirten Kerry, bununla birlikte şiddete başvurmanın, şiddet tehdidinde bulunmanın veya anayasaya aykırı önlemlere gitmenin savunulabilir bir yanı olmadığını kaydetti. Kerry, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
"Güvenlik güçlerinin politikayla ilgili olmayan rolüne tüm taraflarca saygı gösterilmeli. Afgan liderlere son 10 yılda elde ettiklerini korumaları ve Afgan halkının güvenini sürdürmeleri için tüm sakinliklerini korumaları çağrısında bulunuyoruz. Yasa dışı olarak yönetimi ele geçirmek için atılacak herhangi bir adım, ABD'nin ve uluslararası toplumun Afganistan'a finansal ve güvenlik desteğini sona erdirmesine neden olacaktır".
Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonu, 14 Haziran'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tur ilk sonuçlarına göre, eski Maliye Bakanı Eşref Gani Ahmadzey'in oyların yüzde 56,49'unu aldığını açıklamıştı.
Seçim Komisyonu'nun verdiği bilgiye göre, 114 sandıktan çıkan oylar iptal edilirken, iptal edilen oylardan 4427'sinin Ahmadzey'e, 4428'inin Abdullah Abdullah'a ait olduğu belirtilmişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER