ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Haziran 2014 Perşembe 23:07

Kerry ve Lavrov yine görüştü

Kerry ve Lavrov yine görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Rus mevkidaşı Lavrov ile Paris'te görüştü


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya geldi.
Kerry ve Lavrov, görüşmeden önce kısa bir basın açıklaması yaptı. Kerry, Lavrov'la Ukrayna meselesini konuşuyor olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, Rus mevkidaşının da kendisiyle aynı duyguları paylaştığına emin olduğunu dile getirdi.
Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun, ülkesinde her kesime ulaşmaya çalıştığına dikkati çeken Kerry, Poroşenko'nun tüm Ukrayna'nın devlet başkanı olmak istediğinin altını çizdi.
Kerry, bu durumun başta Rusya ve ABD olmak üzere, Ukrayna'da barış ve refah isteyen herkes için bir şans olduğunu belirterek, Rusya ile Ukrayna'da ortak bir yol bulabileceklerine inandığını söyledi. Bu süreçte zorluklarla da karşılaştıklarını vurgulayan Kerry, durumu anlayışla karşıladıklarını ve o nedenle bir araya geldiklerini aktardı.
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise Kerry'nin açıklamalarına aynen katıldığına değinerek, Ukrayna'nın, başkaları tarafından kullanılan bir piyon değil, özellikle içinde yaşayanlar için güvenli, herkesin birbirine saygı duyduğu, eşit konumda bulunduğu, barış ve sükunet içerisinde yaşamaya izin veren bir köprü olmasını istediklerini söyledi. Rusya ve Amerika'nın ortak gündeminin sadece Ukrayna'dan ibaret olmadığına işaret eden Lavrov, sadece Ukrayna'da değil, Irak, Libya ve Suriye gibi ülkelerde de barışın tesis edildiğini görmeyi istediklerini ve bu konuları da görüşmede masaya yatıracaklarını kaydetti.
Basına kapalı yapılan görüşme sonrasında ise ikili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER