ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 13:30

Kerry: "Türk hükümetinin çabasına hayranız"

Kerry: "Türk hükümetinin çabasına hayranız"

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, çözüm sürecini desteklediklerini belirtti ve Türk hükümetinin çabasın hayran olduklarını söyledi.


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, çözüm sürecini desteklediklerini belirterek, “Türk hükümetinin çabalarına hayranız ve onları tebrik ediyoruz. Çözüm süreci Türkiye’nin ve bölgedeki devletlerin hayatını değiştirebilir.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Çırağan Sarayı’nda heyetler arası görüşmeye katıldı. Görüşme sonra iki basın toplantısı düzenledi. Toplantıda çözüm sürecine ilişkin gelişmelere değinen Kerry, hükümetin gösterdiği çabayı taktir ettiklerini söyledi. Kerry, “Bir Türk hükümetinin çabasına hayranız ve onları tebrik ediyoruz. Onlar büyük bir çaba sarf ettiler. PKK’nın silahları bırakma kararını olumlu karşılıyoruz. Sayın bakan ve ben terörizmle mücadelede kararlıyız. Barış süreci Türkiye’nin hayatını değiştirebilir. Bölgedeki devletlerin hayatın değiştirebilir.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Esed rejimine karşı tavrını ve mağdur Suriyelilere desteğini de taktir ettiklerini kaydeden Kerry, “Türk hükümeti Esed’e karşı tutumunu sürdürdü ve ona gitmesini söyledi. Türkiye cömert davarında ve binlerce kişiye sınırlarını açtı.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER