ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 00:13

Kerry, soykırım anma törenine katıldı


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İsrail ziyaretinin ikinci gününde Holocost (soykırım) anma törenine katıldı.

Kerry, tören sonrası akşam saatlerinde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'le basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Peres, Holocost (soykırım) kurbanlarını anma gününde aralarında Kerry'i görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Peres, "Ortadoğu da yeni bir barış rüzgarı esiyor. Obama'nın yeniden seçilerek bölgeye başarılı ziyareti, İsrail'de kurulan yeni hükümet, bunların tümünün birleşimi barış inancını ve iyimserliğini oluşturdu" dedi.

Barışın mümkün olduğunu ifade eden Peres, şöyle konuştu:

"Barış mümkündür. İnanıyorum aradaki mesafelere köprüler kurulabilir. Anlaşmazlıkların üstesinden görüşülerek gelinebilir. İki devletli çözüm en iyi çözümdür ve bu anlaşmanın parametreleri, mevcut iki toplum için iki devlettir, Yahudiler için İsrail, Araplar için Filistin devleti."

ABD Dışişleri Bakanı Kerry ise barış sürecine yönelik olarak, "Hepimiz biliyoruz ki bu kolay değil ama sizin de söylediğiniz gibi bu mümkün. Yıllardır sizin liderlerinizin de söylediği gibi insanlar iki devlet çözümünün mümkünlüğüne inanıyor, ilerlenecek bir yol olduğuna ikna oldum. Herkese söylediğim zorluklar karşısında bir illüzyonum yok. Ama oraya ulaşabilmek için olasılıklara inanmalısınız. Eminim, beraber çalışarak gelecek aylarda birbirimizi daha sık göreceğiz" diye konuştu.
    
İran
    
İran konusuna da değinen Peres, şunları söyledi:

"İran tehdidi duruyor. İran rejimi bölgesel barış, istikrar ve güvenlik için tehdit, büyük bir hegemonik hırs. Başkan Obama ve küresel koalisyon İran'ın nükleer bir güç olmasını önlemede kararlı. Başkan Obama ve siz 'her olasılık masada' dediğiniz zaman neyi kastettiğiniz konusunda hiçbir şüphem yok. Sizi temin ederim, diplomatik çözümü arayacağız ama gözlerimiz açık ve biliyoruz saat ilerliyor."

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER