ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 16:06

Kerry Orta Doğu denkleminde parçaları birleştiriyor


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Filistin ve İsraillileri yeniden masaya oturtacak bir planın tartışıldığı müzakerelerin üçüncü gününde, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile biraraya geldi.

Dün gazetecilere konuşan Kerry, 2010 yılından beri doğrudan görüşmede bulunmayan iki taraf arasındaki bu güvensizliği bitirmek için bir strateji peşinde olduğunu söyledi. Konuyla ilgili ayrıntıları vermeyen Amerikalı diplomat, zor durumda olan Filistin ekonomisini iyileştirmek için bir noktaya işaret etti. Kerry, ekonomi gibi alanların algıları ve gerçekleri değiştirme konusunda kritik bir öneme sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

“İlerleme kaydettiğimizi söylemenin adil olacağını düşünüyorum.” diyen John Kerry, gelecek birkaç hafta boyunca tüm parçaları nasıl birleştirecekleri konusu üzerinde duracaklarını ifade etti.

İsrail Başbakanı Netanyahu ise, “Sadece Filistinlilerle barış sürecinin yeniden başlaması konusunda değil, ayrıca bu çatışmaları kesin olarak sona erdirecek şekilde ciddi gayret gösterilmesi konusunda da kararlıyım.”dedi.

Filistin’in İsrail’i Yahudi bir devlet olarak tanıması konusuna atıfta bulunan Netanyahu, İsrail için “tanınma ve güvenliğin” en temel mesele olduğunu ifade etti.

John Kerry, İsrail ziyaretinin ardından G-8 Dışişleri Bakanları toplantısı için Londra’ya hareket edecek.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER