ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Temmuz 2014 Cuma 09:00

Kerry neden Afganistan'da?

Kerry neden Afganistanda?

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, seçim sonuçlarına ilişkin anlaşmazlığın giderilmesine yardımcı olmak için Afganistan'a geldi.


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, seçim sonuçlarına ilişkin anlaşmazlığın giderilmesine yardımcı olmak için Afganistan'a geldi. Kerry'nin geçen ay yapılan devlet başkanlığı seçiminin adayları Abdullah Abdullah ve Eşref Gani ile yarın görüşmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Barack Obama da önceki gün devlet başkanı adayları ile telefon görüşmesi yapmıştı. Obama, Abdullah ve Gani'ye Afganistan'ın ulusal birliğini baltalayacak adımlardan kaçınmaları, Afgan halkının arzularını yansıtan ve Afganistan'ı bir araya getirebilecek hükümeti ortaya çıkaracak çözüm için birlikte çalışmaları çağrısında bulunmuştu.
Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonu tarafından açıklanan devlet başkanlığı ikinci tur sonuçlarına göre, eski Maliye Bakanı Gani oyların yüzde 56,44'ünü, Abdullah Abdullah ise oyların 43,56'sını almıştı. Ancak Abdullah, seçimin kesin galibinin kendisi olduğunu iddia etmiş, Gani'nin yönetimini kabul etmeyeceğini açıklamıştı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER