ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Şubat 2014 Cuma 16:55

Kerry, Çin’i tek taraflı adım konusunda uyardı


ABD Dışişleri Bakanı Jonh Kerry, Çin’i tek taraflı olarak yeni bir hava savunma bölgesi kurması konusunda uyardı. Kerry böyle bir adımın, artan gerilimlerin yaşandığı bölgenin istikrarını tehdit edebileceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı, Asya turunun ikinci ayağında bugün Pekin’de iÇin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile ayrı ayrı görüştü.

Wang Yi, Kerry’nin ziyaretinin ikili ilişkilere iyi bir başlangıç getirmesini umduğunu belirtti. Wang, iki ülkenin birbirinin çekirdek çıkarlarına ve kaygılarına saygı göstererek, anlaşmazlıkları uygun şekilde çözmesi dileğini aktardı. İki Bakanın görüşmesinde Kore Yarımadası, Güney Çin Denizi’ndeki anlaşmazlıklar ve Japonya konularının da masaya yatırıldığı belirtiliyor. Wang, Kore Yarımadası'nda barış ve istikrarın korunması gerektiğine de vurgu yaptı.

Xİ - KERRY GÖRÜŞMESİ

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, John Kerry’i kabul etti. Kabulde Xi, Çin'in ABD'yle büyük ülkeler arası yeni tip ilişkileri oluşturmak için çaba harcayacağını söyledi ve sorunların uygun şekilde çözülmesinin önemine dikkat çekerek, ikili ilişkileri sağlıklı ve istikrarlı şekilde geliştirmeye hazır olduklarını vurguladı.

Kerry de Xi’nin Çin geleneksel Fener Bayramı’nı kutladı ve ABD Başkanı Barack Obama'nın yakında Çin Cumhurbaşkanı'yla bir kez daha görüşeceğini kaydetti. Kerry ayrıca kendilerinin de Çin ile oluşturulan "yeni tip büyük devlet ilişkisine’’ büyük önem verdiğini ifade etti.

Kerry, Seul temaslarında da Çin’in Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması konusunda daha büyük rol oynaması gerektiğini belirterek, "Nükleersiz bir Kuzey Kore" istediklerini açıklamıştı. Kerry, söz konusu sorunun Pekin’de ara verilmek zorunda kalınan ‘’Altılı Görüşmeler’’ çerçevesinde ele alınması gerektiğini söylemişti.

Kerry ayrıca, Japonya'nın da komşularıyla ilişkilerini iyileştirmesinin, ABD'nin de çıkarına olduğunu yinelemişti.
Seul, Kerry’nin Asya turundaki ilk durağı olmuştu. ABD Dışişleri Bakanı, Pekin’in ardından Endonezya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne de gidecek.

Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama, Nisan ayında Japonya, Güney Kore, Malezya ve Filipinler'i kapsayan Asya turuna çıkacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER