ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 22:12

Kerry: Bu, Mısırlıların barış isteğine aykırıdır


Mısır’da ilk defa seçimle işbaşına gelen devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin iktidardan silah zoru ile indirilmesini darbe diye nitelendirmeyen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, yaşanılan son olaylarla ilgili açıklamasında yine net konuşmadı.

Kerry, Mısır’da polisin Mursi taraftarlarına saldırısının uzlaşma çabalarına ciddi darbe vuracağı uyarısını yaptı. Kerry, yaşanan şiddet olaylarını, ‘‘Bu Mısırlıların barış isteğine aykırıdır’’ sözleriyle değerlendirdi.

Mısır’ın tarafların daha fazla ölüm olaylarını önlemek adına geri adım atmasını isteyen Kerry, ABD’nin olağanüstü hal uygulamasının acilen kaldırılmasını arzuladığını söyledi.

Mısırlı mevkidaşı ile telefon ile görüştüğünü belirten Kerry, yaptığı basın açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplamadı. Kerry, dünyanın Mısır’da olup bitenleri dikkatle izlediğini de söyledi.

John Kerry bu ayın başında Pakistan ziyaretinde bir televizyona verdiği mülakatta, Mısır’da ordunun yeniden demokrasiyi inşa ettiğini söylemişti. Kerry’in bu açıklaması ABD içinde liberaller ile demokratların tepkisine neden olmuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER