ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 14:20

Kerkük'teki Araplar birleşti


Irak'ın kuzeyindeki Kerkük şehrinde faaliyet gösteren bazı siyasi Arap grupları, yaklaşan yerel seçimler öncesi bir çatı altında toplanma kararı aldı. Kerkük Valilik Caddesi üzerinde bir araya gelen Arap temsilciler, Nisan 2013'te yapılması planlanan seçimlerde güçlü çıkmak için birleşme kararı aldı.
Meşru Arap Grubu tarafından organize edilen basın toplantısında, Kerkük'te yaşayan Arap vatandaşların seslerine kulak verilerek böyle bir oluşuma gidildiği belirtildi.
Kerkük Arapları Ortak İttifak Listesi adı altında kurulan yeni oluşumla ilgili yapılan basın açıklamasında, Arapların Nisan seçimlerinde daha güçlü çıkacakları vurgulandı.
Kerkük'ün bir Irak şehri olduğunun vurgulandığı açıklamada, "Biz Kerkük'ün diğer etnik gruplarla birlikte eşit yönetilmesini istiyoruz. Kerkük hiç bir bölgesel yapıya bağlanmasın. İç işlerimize yabancıların karışmamasını istemiyoruz. Irak'ın birliğini korumak adına biz seçimlere tek ses olarak gireceğiz. Buradan tüm siyasi gruplara sesleniyoruz, kapımız herkese açık, gelin katılın” denildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER