ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mayıs 2013 Cumartesi 11:31

Kerkük'te şiddete karşı birlik açıklaması


Irak'ın kuzeyinde Kerkük kentinde son günlerde artan şiddet nedeniyle tüm etnik grupların temsilcileri bir araya gelerek birlik mesajı verdi.

Kerkük'ün Atlas Caddesi üzerinde bulunan Hüseniye'de bir araya gelen etnik grupların temsilcileri, ortak bir basın açıklaması yaptı. Birlik mesajını içeren basın toplantısında son günlerde yaşanan şiddet olaylarına değinilerek, kentteki kardeşliğin bozulamayacağına dikkat çekildi.

Toplantıda konuşan Kerkük Camisi İmam Hatibi Ahmed Zengene, yapılan saldırıların insanlık dışı bir olay olduğunu belirterek, terörün hiç bir etnik grup üzerinde ayrım yapmadığını ifade etti. Ayrıca herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.

Sadır Grubu Kerkük Temsilcisi ve Şii dini lider Raad El Seci ise bunları yapanların insanlıktan uzak bir yaşamları olduğunu kaydederek, eylemleri yapanların dış güçlerin direktifleri doğrultusunda hareket ettiğine dikkat çekti. El Seci, bu oyuna gelinmemesini istedi.

Kerkük İl Meclis Başkanı Hasana Turan, Kerkük kent merkezinde güvenlik güçlerinin sayısının azlığına dikkat çekerek, "Polisimiz teçhizat olarak yetersiz. Bizim bu donanımları almamıza merkezi hükümet karşı çıkıyor. Bombaları önleyici cihazları bile alamıyoruz." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER