ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2014 Pazartesi 20:39

Kerkük yakınlarında şiddetli çatışmalar

Kerkük yakınlarında şiddetli çatışmalar

Molla Abdullah köyünde Peşmerge güçleri ile IŞİD militanları arasında şiddetli çatışmaların çıktığı bildirildi.


Irak'ın Kerkük kentinin güneyinde bulunan Molla Abdullah köyünde Peşmerge güçleri ile IŞİD militanları arasında şiddetli çatışmaların çıktığı bildirildi. 

Peşmerge Bakanı Yardımcısı Enver Hacı Osman, IŞİD militanlarının Multaka Şufla ve Hafariyan nahiyelerinden gelerek Kerkük'ün güney batısındaki Fatha nahiyesine giden yolu açmaya çalıştıklarını bildirdi. 

Osman, teröristlerin o yolu açıp Peşmergeye yönelik intihar saldırıları düzenlemelerinden endişe ettiklerini, bu nedenle terör örgütüne ağır silahlarla saldırdıklarını ve askeri araçlarını etkisiz hale getirdiklerini belirtti.

IŞİD ile Peşmerge arasında birkaç saat süren şiddetli çatışmaların yaşandığını aktaran Osman, çok sayıda IŞİD militanının öldürüldüğünü ve Peşmergeleren de yaralılar olduğunu söyledi.

Öte yandan Molla Abdullah bölgesinde bulunan Peşmerge gücü komutanı Yarbay Diler Sürçi, yaptığı açıklamada, IŞİD militanlarının bulundukları mevzilerin önüne gözlem kuleleri koyarak Peşmergenin hareketlerini izlemek istediğini, bunun üzerine operasyon başlattıklarını belirtti.

 IŞİD militanlarının daha önce de Riyad nahiyesine giden Mektep Halit kontrol noktası yakınında bulunduklarını ifade eden Surçi, ''Çok yakın mesafede bulunan IŞİD militanlarını uyarmamıza rağmen mevzilerini yakınlaştırıyor ve gözlem kuleleri kuruyorlar. O nedenle operasyon başlattık. IŞİD'ten çok sayıda ölü ve yaralı var. Bizde ise sadece yaralı var" şeklinde konuştu.

 Kerkük'ün güney batısına düşen Molla Abdullah köyü, şehre 25 kilometre mesafede.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER