ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 16:41

Kerimov Putin’le görüştü

Kerimov Putinle görüştü


 Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Kremlin’de bir araya geldi. Putin, iki ülke arasında ticari ve ekonomik konuları ele aldıklarını, Taşkent’in Bağımsız Devletler Topluluğu serbest ticaret bölgesine dahil olması ile ilgili konuda mutabakat sağladıklarını söyledi.

Prensipte anlaşmanın sağlandığına değinen Putin, “Mayıs sonunda BDT ülkeleri dışişleri bakanlarının Minsk’te yapacakları toplantıda ilgili protokolün imzalanacak.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmede iki ülke arasında ticaret hacminin yeniden eski düzeyine ulaştığını ve yılın ilk çeyreğinde yüzde 20 artış sağladığını vurguladı. İki ülke arasında girişimcilerin teşvik edilmesini ve yatırımların yeniden yapılanmasını talep eden Putin, uluslar arası örgütlerin üyesi olan iki ülkenin birbirinin çıkarlarını desteklediğini kaydetti.

ÖZBEKİSTAN, AFGANİSTAN’IN GELECEĞİNDEN ENDİŞELİ

İkili ve heyetler arası görüşmelerde açıklamada bulunan Kerimov, terör ve aşırılıkçı grupların açık savaşlardan çok daha kötü sonuçlara neden olabileceğini söyledi.

Orta Asya’nın istikrarsız bir duruma düşmesinden endişe ettiğini belirten Kerimov’a göre, Rusya’nın bölgedeki varlığı barış ve istikrarın garantisi. Kimsenin kendilerine karşı açık bir savaş ilan edemeyeceğini savunan Kerimov, “Terör ve aşırlıkçı grupların yaygınlaşması savaştan daha kötü.” dedi.

Dünya genelinde ve bölgede yaşanan son gelişmeleri değerlendirmek üzere Moskova’ya geldiğini ifade eden Kerimov, NATO gücünün Afganistan’dan çekilmesinin bölgede öngörülemeyen bir durum oluşturabileceği uyarısında bulundu.

Bölgenin istikrarının korunması için önleyici tedbirler almak zorunda olduklarını ifade eden Kerimov, “Bölgede güç yapısındaki korelasyon hızlı bir şekilde değişiyor. Bu çok daha iyi olmayacak. Terörün ve aşırılıkçı yapıların yayılmasını önlemek için duruşumuzu değerlendirmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER